Gigafactory Tesli w Europie. Niemcy sprzeciwiają się budowie fabryki

Gigafactory Tesli w Europie. Niemcy sprzeciwiają się budowie fabryki

Gigafactory Tesli w Europie. Niemcy sprzeciwiają się budowie fabryki
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Faz
Karolina Modzelewska
21.01.2020 10:39, aktualizacja: 21.01.2020 10:55

Niemcy protestują przeciwko budowie Gigafactory 4 Tesli pod Berlinem. Pomysł nie spodobał się szczególnie ekologom, którzy nie zgadzają się na masową wycinkę drzew i ostrzegają przed zagrożeniem dla rezerw wody pitnej w regionie.

Budowa Gigafactory 4 Tesli pod Berlinem to inwestycja, której koszty mają sięgać 4,4 mld dolarów. Elon Musk założył, że europejska fabryka początkowo będzie wytwarzać 150 tys. pojazdów rocznie. Jak podaje niemiecki "Bild", Tesla może liczyć nawet na 300 mln euro dotacji na budowę, ale ostatecznie to zależy od decyzji organów UE.

Gazeta informowała również, że nowa fabryka stworzy miejsca pracy dla około 3 tys. osób, chociaż docelowy plan zakłada zatrudnienie nawet 7 tys. pracowników.

Obiekt ma mieścić się około godzinę drogi od Berlina w gminie Gruenheide. Sam Elon Musk zdradził tylko, że Gigafactory zostanie wybudowana w miejscu, które pozwoli na łatwy dostęp do nowego lotniska Berlin-Brandenburg.

Gigafactory w Niemczech: Protesty

Mieszkańcy gminy Gruenheide nie są tak entuzjastyczny wobec nowej inwestycji Tesli. W weekend blisko 200 osób protestowało przeciwko wybranej lokalizacji fabryki. Wśród nich byli mieszkańcy gminy i ekolodzy. Protestujący zwracali uwagę na szkodliwy wpływ fabryki na okoliczną przyrodę.

Budowa Gigafactory Tesli pod Berlinem wiąże się z koniecznością wycięcia około 300 ha lasów. Zdaniem protestujących jest to jednoznacznie z niszczeniem flory i miejsca zamieszkania wielu różnorodnych gatunków zwierząt.

Tesla w Niemczech: Obawy protestujących

Mieszkańcy gminy obawiają się też zanieczyszczeń, hałasu i zwiększonego natężenia ruchu. Ich niepokój wywołuje również to, że na terenie przyszłej fabryki znajduje się ochronne ujęcie wody. Jej duże zużycie w trakcie produkcji samochodów Tesli może sprawić, że wody nie starczy dla okolicznych gospodarstw domowych.

Niemcy nie protestują przeciwko budowie fabryki, ale jej lokalizacji. Ich zdaniem Gigafactory 4 Tesli powinno powstać w innym miejscu. Warto również zaznaczyć, że część osób popiera pomysł budowy i wybraną lokalizację obiektu. Zwolennicy fabryki podkreślają, że jej budowa to szansa na rozwój regionu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)