Gen. Duda dla "DGP": Nie wiemy, na podstawie jakich przesłanek dokonano wyboru samolotów F-35

Gen. Duda dla "DGP": Nie wiemy, na podstawie jakich przesłanek dokonano wyboru samolotów F‑35

Gen. Duda dla "DGP": Nie wiemy, na podstawie jakich przesłanek dokonano wyboru samolotów F-35
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
31.01.2020 10:57

Nie wiemy, na podstawie jakich przesłanek i jakiego kryterium dokonano wyboru samolotów wartych miliardy złotych – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" gen. bryg. rez. dr Adam Duda, były szef Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Kilka dni temu Minister Obrony Mariusz Błaszczak poinformował za pomocą Twittera, że 31 stycznia podpisana zostanie umowa na zakup 32 sztuk myśliwców F-35. Kwota zakupu wyniesie 4,6 mld dolarów. Jednocześnie Wiceszef sejmowej komisji obrony Czesław Mroczek poprosił Najwyższą Izbę Kontroli o przeanalizowanie tej transakcji.

Zakup F-35 skomentował w wywiadzie dla "DGP" gen. bryg. rez. dr Adam Duda, mówiąc, że "wiemy zbyt mało o procesie podejmowania tej decyzji."

"Powody wizerunkowe" motywacją wyboru?

Gen. Duda podkreślił także, że "jako podatnicy możemy zobaczyć tylko finalne ogłaszanie decyzji, a nie widzimy sposobu, jak do tego dochodziliśmy" i że widzi "różnicę między tym, jak zakup o takiej skali powinien wyglądać, i jak wygląda".

Według niego istnieje także "podejrzenie, że za tym wyborem stały powody wizerunkowe" i chodziło o to, "żeby załagodzić wydźwięk medialny, jakim odbiły się katastrofy samolotów MiG-29."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)