Trwa ładowanie...
d36x8l0

F-35 – wiemy, ile zapłaci Polska. Belgowie mieli taniej, ale niekoniecznie lepiej

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na twitterze, że umowa na zakup samolotów F-35A zostanie podpisana w piątek 31 stycznia w Dęblinie o godzinie 15. Polska ma zakupić 32 sztuki tych myśliwców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
F-35 - umowa na zakup tych myśliwców zostanie podpisana 31 stycznia.
F-35 - umowa na zakup tych myśliwców zostanie podpisana 31 stycznia. (Wikimedia Commons CC BY)
d36x8l0

W październiku Pentagon podpisał umowę na kolejne trzy lata z firmą Lockheed Martin. W umowie zawarte były nowe, niższe ceny maszyn, które mogą być sprzedane krajom-partnerom, w tym Polsce. Wtedy właśnie maksymalna kwota umowy na zakup F-35 została w przypadku naszego kraju oszacowana na 6,5 mld dolarów

Jak ujawnił dzisiaj minister Mariusz Błaszczak, cena za amerykańskie samoloty będzie niższa – wynosi ona 4,6 mld dolarów.

Belgowie z niższą ceną

Jak podaje portal "Defence24", dla porównania Belgia, która nie jest członkiem programu F-35 i także zrezygnowała z offestu, zapłaciła 4,25 mld dolarów za 34 samoloty F-35.

d36x8l0

Belgowie teoretycznie dostali więc niższą cenę za sztukę niż Polska, ale wyższa cena w naszym przypadku może tak naprawdę oznaczać, że zdecydowaliśmy się zakupić większą ilość wyposażenia towarzyszącego albo szerszy pakiet szkoleniowy. Być może ta sprawa zostanie wyjaśniona w dniu podpisaniu umowy.

Kwota umowy jest prawdopodobnie ceną netto, do której trzeba będzie doliczyć ok. 3 mld zł podatku VAT.

Źródło: Defence24.pl, wp.pl, twitter.com

d36x8l0

Podziel się opinią

Share
d36x8l0
d36x8l0
Więcej tematów