Galaktyka stara jak wszechświat może kryć odpowiedzi, których szukamy
Galaktyka EGS-zs8-1 została już jakiś czas temu zaobserwowana przez teleskop Hubble'a. Dotychczas jednak NASA nie była w stanie określić jej dokładnej odległości od Ziemi. Kiedy w końcu się to udało, okazała się najodleglejszą ze wszystkich nam znanych. Jest również najstarszą.
06.05.2015 | aktual.: 07.05.2015 10:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Praca wykonana w obserwatorium W.M. Kecka na Hawajach pozwoliła określić dokładną lokalizację i odległość od Ziemi EGS-zs8-1. Ustalono, że znajduje się ona 13,1 miliarda lat świetlnych od nas. Oznacza to, że widać ją w tej chwili w stanie, w jakim była zaledwie 670 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Wydarzenie, które dało początek znanemu nam wszechświatowi, według aktualnych szacunków miało miejsce 13,8 miliarda lat temu. Możemy więc obserwować rozwój galaktyki, która w skali wielkości kosmicznych istniała zaledwie chwilę po narodzinach kosmosu.
Co ciekawe, już w tak młodym wieku ta galaktyka była już mocno uformowana. Naukowcy szacują masę znajdujących się w niej obiektów na 15 proc. dzisiejszej Drogi Mlecznej. To, że to wszystko zdążyło powstać w zaledwie 670 milionów lat po narodzinach wszechświata, jest jednym z najciekawszych spostrzeżeń nowego odkrycia. Jednocześnie naukowcy podają, że już wtedy galaktyka rozwijała się 80 razy szybciej niż Droga Mleczna.
Według aktualnej wiedzy, pierwsze gwiazdy powstały ok. 200 do 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Obserwacje teleskopów Kecka, Spitzera i Hubble'a pozwoliły zaś na określenie wieku obiektów w EGS-zs8-1 na 100 do 300 milionów lat. Są to więc najstarsze gwiazdy, jakie kiedykolwiek zaobserwowano i być może najstarsze, jakie kiedykolwiek zobaczymy.
Naukowcy liczą na to, że dokładniejsza obserwacja EGS-zs8-1 pozwoli im w uzyskaniu odpowiedzi na ciągle niewyjaśnione kwestie związane z początkami życia na Ziemi. W szczególności mogłyby one pozwolić w wyjaśnieniu, na jaki sposób tak stare galaktyki pomogły w wytworzeniu się pierwiastków kluczowych dla pojawienia się żywych organizmów.
Chociaż EGS-zs8-1 jest najstarszą galaktyką, jaką udało się zaobserwować, to naukowcy podkreślają jednocześnie, że dalej od niej mogą znajdować się zbiory gwiazd jeszcze bardziej wiekowe. Przy takiej odległości od Ziemi jednak ich światło jest na tyle słabe, że trudno je wyłapać aktualnie używanymi instrumentami. A nawet jeżeli uda się coś zobaczyć, to ustalenie dokładnej odległości sprawia olbrzymie problemy.
_ DG _