Film Blu-ray 3D będzie kosztował 300 zł

Film Blu‑ray 3D będzie kosztował 300 zł

Film Blu-ray 3D będzie kosztował 300 zł
Źródło zdjęć: © Samsung
11.03.2010 16:00, aktualizacja: 12.03.2010 16:11

W Stanach Zjednoczonych każdy, kto kupi 3DTV Samsunga dowolnego typu (plazmę, LCD czy LED) dostanie też starter kit, w którego skład wejdzie para okularów migawkowych i film Blu-ray 3D "Potwory kontra obcy". W Polsce na podobną promocję liczyć nie możemy.

W Stanach Zjednoczonych każdy, kto kupi 3DTV Samsunga dowolnego typu (plazmę, LCD czy LED) dostanie też starter kit, w którego skład wejdzie para okularów migawkowych i film Blu-ray 3D "Potwory kontra obcy". W Polsce na podobną promocję liczyć nie możemy. Proste obliczenia kosztu zestawu, składającego się z okularów 3D i filmu wskazują, że ten ostatni kosztuje aż... 300zł

Samsung to kolejna - po Sony i LG - duża firma, która wprowadza lub ogłasza plan szybkiego wprowadzenia do sprzedaży telewizorów 3D.

Hity CES 2010

Pierwsze odbiorniki 3DTV sygnowane tą marką trafią do sklepów w najbliższych tygodniach. Modele telewizorów 3D, które będą wkrótce oferowane w sprzedaży detalicznej, to nic innego jak urządzenia prezentowane przez Samsunga na styczniowych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Są to więc linie odbiorników z krawędziowym podświetleniem LED - C7000. C8000 i C9000, plazmy 7000 i 8000 oraz LCD - model 750.

Obraz
© Samsung LCD75. (fot. Samsung)

Warto zwrócić uwagę, że odbiorniki z podświetleniem LED C800. to pierwsze telewizory z funkcją lokalnego wygaszania pikseli. System ten, zarezerwowany dotychczas dla odbiorników z obszarowym, tylnym podświetleniem, poprawia głębię czerni w obrazie. Funkcja trafi też do innych LED-owych telewizorów Samsunga, m.in. C6800.

Valencia

Za wyświetlanie obrazu 3. odpowiada w nowych telewizorach system nazwany przez Samsunga: HyperReal Engine. Jego podstawowym elementem jest procesor obrazu o nazwie kodowej Valencia, wg przedstawicieli Samsunga układ bardzo zaawansowany, porównywalny z mikroprocesorami komputerowymi. Dzięki temu układowi telewizory mogą konwertować dowolny wejściowy sygnał wideo 2D na obraz trójwymiarowy. Producent zapewnia, że system sprawdza się np. przy oglądaniu telewizji analogowej i cyfrowej czy odtwarzaniu filmów z płyt DVD/Blu-ray. Nie działa z materiałami wideo umieszczonymi w Internecie, np. w serwisie YouTube.
Algorytmy zastosowane do przetwarzania obrazu 2D na 3D analizują obiekty wyświetlane na obrazie - te położone na dole są automatycznie rozpoznawane jako "położone bliżej", a te u góry - jako oddalone. Na tej podstawie odbywa się generowanie sceny 3D. Podobnie ma się rzecz z obiektami w ruchu - te poruszające się wolniej są klasyfikowane jako oddalone, a te które poruszają się z większą prędkością, jako bliższe widzowi. Co z okularami?

Materiału 3. nie da się obejrzeć bez specjalnych okularów. Samsung proponuje trzy wersje szkieł z aktywną migawką - z wymienną, płaską baterią oraz z akumulatorem niewymienialnym, ładowanym przez kabel w wydaniu dla dzieci i dla dorosłych widzów. Okulary Samsunga nie będą współpracować z odbiornikami innych marek.

  1. marca w Warszawie miała miejsce oficjalna prezentacja nowości, w czasie której redaktorzy magazynów branżowych mogli sprawdzić w praktyce działanie technologii 3D. Do telewizora LED podłączono odtwarzacz Blu-ray 3D, na którym uruchomiono film Blu-ray 3D "Potwory kontra obcy". Okazało się, że aktywacja trybu trójwymiarowego w TV powoduje 50-procentowy spadek jasności wideo. Z kolei obraz 2D przeskalowany do trójwymiaru ustępował jakością głębi "normalnemu" 3D, ale i tak wzbudził uznanie zgromadzonych na prezentacji. Gdzie te promocje?

W Stanach Zjednoczonych nabywcy nowych odbiorników 3DTV Samsunga dowolnego rodzaju (plazmę, LCD czy LED) otrzymają tzw. zestaw startowy złożony z pary okularów migawkowych i filmu "Potwory kontra obcy". Ponadto, nabywcom plazmowych telewizorów 3. Samsunga przedstawiona będzie bardzo ciekawa oferta promocyjna: starter kit i - do wyboru - odtwarzacz Blu-ray 3D BD-6900 lub zestaw kina domowego Samsung HT-66930 (informuje o tym PCWorld.com).

Obraz
© Samsung LED C900. (fot. Samsung)

Polscy klienci na podobną promocję liczyć nie mogą (no chyba, że do akcji wejdą elektromarkety ze sprzętem). Na naszym rynku w zestawie z telewizorem okulary nie znajdą się w ogóle. Klient będzie mógł dokupić osobno szkła lub cały starter kit. Szacowana cena okularów to 29. zł, zestawu okulary (2 pary) + film - ok. 900 zł. Odliczając więc koszt okularów, film wyceniony został na ok. 300 zł. Miejmy nadzieję, że gdy w obiegu znajdzie się więcej produkcji 3D, ceny nośników z nimi spadną (w tym roku w formie Blu-ray 3D ma zostać wydany m.in. "Shrek").
Oficjalnych cen odbiorników 3. jeszcze nie podano.
Więcej informacji: Samsung

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)