Elektroniczny plaster kontrolujący pochłaniane kalorie

Elektroniczny plaster kontrolujący pochłaniane kalorie19.06.2009 14:52
Elektroniczny plaster kontrolujący pochłaniane kalorie

Specjalne miniurządzenie pomiarowe mocowane do skóry automatycznie zbiera informacje na temat spożycia i spalania kalorii. Wynalazek opisywany w magazynie "Technology Review" jest przeznaczony dla osób przebywających na diecie.

Opracowany przez amerykańską firmę PhiloMetron plaster pomiarowy ma pomóc w obliczaniu wartości energetycznej posiłków: urządzenie co 2. godziny wylicza energetyczny bilans netto dla organizmu. Niezbędny układ elektroniczny został umieszczony w cienkim plastrze piankowym. Całość składa się z czujników akceleracyjnych i sensorów służących do pomiaru temperatury skóry oraz rytmu pracy serca i oddechu. Mierzona jest też przewodność elektryczna skóry. W przyszłości ma zostać jeszcze dodany czujnik określający zawartość wody w organizmie, co pozwoli stwierdzić, czy ewentualny spadek masy ciała jest konsekwencją utraty płynów, czy spalania tkanki tłuszczowej.

288769721636239507
Źródło zdjęć: © (fot. PhiloMetron via heise-online.pl)

Plaster, który należy wymieniać raz w tygodniu, przekazuje wartości za pośrednictwem interfejsu Bluetooth do innych urządzeń –. na przykład telefonowi komórkowemu, gdzie specjalne oprogramowanie ewidencjonuje wyniki netto i podaje użytkownikowi wskazówki dotyczące sposobu osiągnięcia zaplanowanego poziomu kaloryczności posiłków. Niestety, na razie urządzenie potrafi określić bilans energetyczny z dokładnością wynoszącą zaledwie 500 kcal.

Mająca siedzibę w San Diego firma PhiloMetron chce rozpocząć sprzedaż swoich plastrów w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy, głównie za pośrednictwem fachowego personelu medycznego oraz trenerów fitness. Cena paczki plastrów będzie oscylować w granicach 70–300 euro.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)