Dzień trwa tutaj 2/3 ziemskiego roku. Naukowcy odkrywają tajemnice Wenus

Wenus, określana jako siostrzana planeta Ziemi, od dawna interesowała badaczy. Jednak dopiero teraz zespół ekspertów kierowany przez UCLA określił dokładną długość dnia planety, a także nachylenie jej osi oraz średnicę rdzenia.

Wenus wciąż kryje wiele tajemnic
Wenus wciąż kryje wiele tajemnic
Źródło zdjęć: © NASA/JPL
Karolina Modzelewska

Najnowsze odkrycia dotyczące Wenus zostały opisane na łamach czasopisma "Nature Astronomy". Zespół naukowców kierowany przez UCLA (University of California) przez blisko 15 lat obserwował drugą pod względem odległości od Słońca planetę naszego Układu Słonecznego. Wenus będąca jedną z czterech planet skalistych, znajduje się w odległości od 40 do 259 mln km od Ziemi. Ma podobny skład chemiczny, wielkość i masę do naszej planety.

Wenus jest bardzo nietypową planetą. Nie dość, że obraca się przeciwnie do wskazówek zegara (jeszcze tylko Uran z naszego Układu Słonecznego tak robi), to jeszcze ma superrotację atmosfery. Planeta dokonuje obrotu wokół własnej osi w ciągu 243 dni ziemskich, ale atmosfera obraca się znacznie szybciej - w zaledwie 4 dni.

Jakub KrawczyńskiJakub Krawczyńskiwydawca, WP Technologie

Badania "siostrzanej planety" Ziemi

- Wenus jest naszą siostrzaną planetą, a jednak te podstawowe właściwości pozostały nieznane - powiedział Jean-Luc Margot, profesor nauk o Ziemi, planetach i kosmosie z UCLA, który kierował badaniami. Zdaniem eksperta znajomość wewnętrznej struktury, historii formowania się planety, sposobu jej poruszania się, czy długości trwającego na niej dnia, ma kluczowe znaczenie dla przyszłych prób lądowania na Wenus.

Badacze w latach 2006-2020 przeprowadzili 21 pomiarów radarowych. W tym celu wykorzystali 70-metrową antenę Goldstone na pustyni Mojave w Kalifornii. Wysyłane przez nią fale radiowe odbijały się od powierzchni Wenus i wracały na Ziemię, gdzie były odbierane w Goldstone i w obserwatorium Green Bank w Zachodniej Wirginii.

Z badań wynika, że typowy dzień na Wenus trwa 243,0226 ziemskich dni, co można porównać do 2/3 ziemskiego roku. Naukowcy ustalili również, że Wenus obraca się z różną prędkością, a występujące różnice to co najmniej 20 minut. Rozbieżności mogą mieć związek z atmosferą planety. Wenus przechyla się też w jedną stronę o 2,6392 stopnie. Z kolei Ziemia jest nachylona o około 23 stopnie.

Jak donosi serwis EurekAlert, wykonane pomiary radarowe dowodzą, że rdzeń planety ma około 3500 kilometrów średnicy. Jest więc bardzo podobny do ziemskiego rdzenia. Naukowcy nie ustalili jeszcze, czy jest ciekły, czy stały. Z pomiarów wynika również, że precesja (zmiana kierunku osi obrotu obracającego się ciała) trwa na Wenus 29 tys. lat, czyli o 3 tys. lat dłużej niż na Ziemi.

Naukowcy zapowiedzieli, że będą kontynuowali badania z wykorzystaniem pomiarów radarowych Wenus. Mają nadzieję, że w przyszłości uda im się zgromadzić jeszcze więcej cennych informacji na temat "siostrzanej planety" Ziemi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)