Dwugłowy wąż: Double Dave. Kolejny mutant wśród gadów [Zobacz wideo]

Dwugłowy wąż: Double Dave. Kolejny mutant wśród gadów [Zobacz wideo]

Dwugłowy wąż: Double Dave. Kolejny mutant wśród gadów [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com | 6abc Philadelphia
Karolina Modzelewska
22.10.2019 10:00, aktualizacja: 22.10.2019 14:11

Grzechotnik o nazwie Double Dave to kolejny przykład, że "dziwactwa", które dotychczas spotykaliśmy głównie w filmach grozy, otaczają nas w realnym świecie.

Dwugłowość wśród węży to coraz częściej spotykana mutacja genetyczna. Ostatnio pisaliśmy o dwugłowej żmii zygzakowatej, odkrytej w okolicach Pułtuska. Nie jest to odosobniony przypadek.

Dwugłowy wąż: Double Dave

Grzechotnik znaleziony w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych także posiada dwie w pełni uformowane głowy. Został nazwany Double Dave, ponieważ jego odkrywcy – ekolodzy z grupy Herpetological Associates to Dave Schneider i jego kolega noszący takie samo imię.

Według Schneider'a Double Dave nie przetrwałby samodzielnie na wolności. Wąż porusza się wolniej i byłby łatwym łupem dla drapieżników.

Co ciekawe, wiele dwugłowych węży przejawia autodestrukcyjne zachowania. Mowa tutaj o walce o pożywienie, co wydaje się dość dziwne, ponieważ zjadane pokarmy trafiają do tego samego żołądka. Dodatkowo w niektórych przypadkach można zaobserwować, że jedna z głów jest bardziej rozwinięta.

Policefalia u zwierząt

Zjawisko dwugłowości określa się policefalią. Dochodzi do niej, gdy zarodek dzieli się podobnie, jak w przypadku powstawania bliźniąt monozygotycznych. Z tą jednak różnicą, że nie dochodzi do jego całkowitego podziału. Jeden z zarodków rozwija się w pełni, a drugi zatrzymuje się na określonym etapie wzrostu.

Dwugłowe zwierzęta w kulturze

W wielu kulturach dwugłowe zwierzęta uznawane są za zwiastun katastrofy i często pojawiają się w mitologii. Chociaż występują bardzo rzadko (policefalia zdarza się 1 na 100 000 żywych urodzeń), to dwugłowość wśród węży jest znacznie częściej spotykana niż u innych gatunków.

Wśród znanych przypadków można wymienić m.in. dwugłowego węża, który został sfotografowany w kurorcie Tabanan na Bali, czy gada nazwanego Tom i Jerry. Był on jedną z największych atrakcji Reptile Expo w Villeneuve w Szwajcarii w 2018 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)