WP

Dwaj rosyjscy marynarze skazani. Dokonali ogromnych uszkodzeń lotniskowca

Rosyjskie media informują o skazaniu dwóch żołnierzy, służących na jedynym lotniskowcu Federacji Rosyjskiej "Admirał Kuzniecow". Dokonali ogromnych uszkodzeń okrętu, poprzez rozkradanie komponentów systemów elektronicznych. Czeka ich sroga kara.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas niedawnych napraw "Admirała Kuzniecowa" doszło do katastrofy
Podczas niedawnych napraw "Admirała Kuzniecowa" doszło do katastrofy (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Christopher Michel)
WP

Pamiętacie rosyjski lotniskowiec "Admirał Kuzniecow" i jego katastrofę 27 listopada w stoczni niedaleko Murmańska? Gdy ogromny lotniskowiec miał zostać przeniesiony z doku na morze, doszło do wypadku. W efekcie zginęła jedna osoba a cztery zostały ranne. Zatonął też jeden z największych na świecie pływających doków PD-50.

Rosyjski okręt "Admirał Kuzniecow" doznał poważnych uszkodzeń podczas katastrofy. Lotniskowiec miał między innymi dziurę w kadłubie powyżej poziomu wody. Otwór mierzy 5 na 4 metry. Zniszczeniu uległa również część zamontowanego na jednostce sprzętu. Lotniskowiec przechodził modernizację uzbrojenia w stoczni w Roslakowie. Powód wypadku był kuriozalny - zabrakło prądu.

Ale jak się okazuje, to nie jedyny problem rosyjskiego lotniskowca. Jak poinformowała "Murmański Dziennik", dwóch marynarzy służących na okręcie ukradło kilkaset komponentów maszyny. Według publikacji, wiosną ubiegłego roku, brygadzista Arslan Akhmaisov i marynarz Philip Filin, wymontowali 393 komponenty elektroniki, składające się z metali szlachetnych. Sprzedali je za łączną sumę 1,2 miliona rubli, czyli około 67,8 tys. złotych.

WP

Zobacz też: Latające lotniskowce. Niesamowite maszyny, zbudowane by odmienić losy wojen

Sąd wojskowy skazał Zołnierzy na 3 lata i 6 miesięcy w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Oprócz tego, zostali zobowiązani do zapłaty Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej po 630 tysięcy rubli jako zadośćuczynienie za wyrządzone szkody.

Lotniskowiec "Admirał Kuzniecow" jest jedynym lotniskowcem aktywnie służącym w marynarce Federacji Rosyjskiej. Kilkanaście lat temu Rosjanie sprzedali swoje przestarzałe krążowniki lotnicze. Od lat służą w Chinach pełniąc dosyć specyficzną rolę. Jeden był parkiem rozrywki, a inny znów stał się hotelem. Czytaj więcej: Chińczycy lata temu wykupili radzieckie lotniskowce. Powstał hotel i park rozrywki

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niesamowita sytuacja we Włoszech. Lotniskowiec w środku miasta

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP