Dwa nowe aparaty Sony: kompakt z wymienną optyką NEX‑5T i większy model A3000

Dwa nowe aparaty Sony: kompakt z wymienną optyką NEX-5T i większy model A3000
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.08.2013 10:03, aktual.: 27.08.2013 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony wprowadziło do swojej oferty dwa nowe aparaty. Pierwszy z nich to kompaktowy aparat systemowy z wymiennymi obiektywami NEX-5T. Drugi to model A3000, który w obudowie lustrzanki, pozostaje nadal aparatem bezlusterkowym.

Kompaktowy Sony NEX-5T

Technologia NFC, aplikacja Smart Remote Control do obsługi smartfonem, zminiaturyzowany korpus z dużym przetwornikiem obrazu Exmor APS HD CMOS , system Fast Hybrid AF i dostęp do serwisu PlayMemories Camera Apps to główne cechy nowej konstrukcji japońskiego producenta. Sony NEX-5. to kompaktowy aparat systemowy z wymiennymi obiektywami, co umożliwia kreatywne fotografowanie, jednak przy znacznie mniejszej wadze i rozmiarach, w porównaniu z lustrzankami.

Dzięki technologii Wi-Fi użytkownik może bezprzewodowo przesyłać zdjęcia i filmy do smartfonu, komputera lub telewizora3. NEX-5T jest ponadto pierwszym aparatem Sony z mocowaniem typu E, w którym wykorzystano technologię łączności bezprzewodowej NFC. Pozwala ona poprzez zetknięcie dwóch urządzeń nawiązać łączność bezprzewodową ze smartfonem lub tabletem z systemem Android w celu szybkiego zaprezentowania zdjęć albo zdalnego sterowania aparatem. Zintegrowana aplikacja Smart Remote Control pozwala także na użycie smartfonu do zdalnego wyzwalania migawki.

Wewnątrz korpusu NEX-5. znajduje się przetwornik obrazu APS-C o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela. Dzięki swoim rozmiarom (23,5 x 15,6 mm) przechwytuje on więcej światła niż matryca typowego kompaktu. W aparacie zastosowano system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, oparty na połączeniu detekcji fazowej, służącej do śledzenia ruchu obiektów, z detekcją kontrastu. Wyróżnikiem tego systemu jest duża szybkość i dokładność nastawiania ostrości na każdą scenę.

Odchylany o 180. ekran LCD umożliwia kontrolę obrazu przy zdjęciach z niestandardowej perspektywy i ułatwia wykonywanie autoportretów aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Dodatkową zaletą jest funkcja automatycznego komponowania portretów, która automatycznie „przycina” kadr w celu poprawy kompozycji. Aparat pozwala również na wyświetlenie poziomnicy cyfrowej, pozwalającej uniknąć zdjęć z przekrzywionym horyzontem.

Zaawansowani fotografowie znajdą w modelu NEX-5. szereg narzędzi, które pomogą im w urzeczywistnieniu artystycznych wizji. Z myślą o wygodzie obsługi urządzenie jest wyposażone w uniwersalne pokrętło sterujące oraz przycisk Fn, do którego można przypisać często używaną funkcję.

Sony A3000

W modelu A300. Sony umieściło przetwornik obrazu APS-C Exmor o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela, wizjer Tru-Finder, a sam aparat daje dostęp do 18 wymiennych obiektywów z mocowaniem typu E.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wewnątrz aparatu α300. kryje się duży, 20,1-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS, który współpracuje z obiektywami z coraz liczniejszej rodziny produktów z mocowaniem typu E. Aparat umożliwia także rejestrację filmów w jakości Full HD w trybach 50i oraz 25p.
Komfort przy komponowaniu ujęć ma zapewnić wizjer elektroniczny Tru-Finder. Widoczny w nim podgląd pokrywa 100. kadru, podobnie jak w lustrzance. Wizjer pozwala też na wyświetlenie szeregu dodatkowych informacji, w tym siatki linii ułatwiających wypoziomowanie horyzontu. Dodatkową zaletą jest możliwość sprawdzenia, jak zmiany ustawień ekspozycji wpływają na wygląd komponowanego ujęcia.

Aparat jest wyposażony w stopkę akcesoriów Multi Interface Shoe. Można do niej między innymi podłączyć nową lampę błyskową, stereofoniczny mikrofon, albo lampę wideo.

Osoby o artystycznych zamiłowaniach zainteresuje możliwość przetwarzania obrazu z użyciem 1. efektów, takich jak zdjęcie retro, miniatura czy częściowy kolor. Uzyskanie ciaśniejszego, profesjonalnie wyglądającego kadrowania portretów, zbliżeń, a nawet ruchomych obiektów ułatwi natomiast funkcja automatycznego kadrowania obrazu.

Podstawowa wersja handlowa posiada w komplecie obiektyw E 18-55/3,5-5,6 OSS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)