Dune Smart B1 - uniwersalny odtwarzacz Blu-ray

Dune Smart B1 - uniwersalny odtwarzacz Blu‑ray

Dune Smart B1 - uniwersalny odtwarzacz Blu-ray
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
01.03.2012 13:13, aktualizacja: 07.05.2012 15:39

Wszystkie współczesne odtwarzacze Blu-ray są wyposażone w funkcje sieciowe, ale Dune Smart B1 oferuje coś więcej…

Dune B1 przypomina wyglądem zewnętrzny napęd komputerowy. Jest to wąskie, czarne, metalowe pudełko pozbawione jakiegokolwiek wyświetlacza, a jedyne elementy sterujące to przyciski standby i wysuwania tacki napędu. Oprócz tego znajdziemy tu gniazdo kart SD oraz złącze USB.

Warto pamiętać, że model B1 jest częścią modułowego systemu Smart –. można dokupować poszczególne komponenty w zależności od naszych potrzeb i rozbudowywać nasz system o nowe funkcje i możliwości. To bardzo ciekawe i pomysłowe rozwiązanie, które w założeniu ma dać użytkownikowi pełną kontrolę nad konfiguracją systemu odtwarzającego. Seria Smart obejmuje trzy moduły podstawowe i trzy moduły rozszerzeń, które można dowolnie z sobą łączyć – wszystkie komponenty pasują do siebie pod względem wizualnym. Trzy moduły podstawowe to testowany Smart B1 z napędem Blu-ray, Smart D1 z wyświetlaczem oraz Smart H1 z miejscem na zainstalowanie dysków twardych. Każdy z modułów podstawowych ma swój odpowiednik w postaci modułu rozszerzeń, dzięki czemu teoretycznie nie ma znaczenia, od czego zaczniemy – i tak jesteśmy w stanie stworzyć kompletny system odpowiadający funkcjonalnością topowemu odtwarzaczowi Dune HD Max, tyle że w trzech (lub więcej) częściach.

W praktyce najlepiej zacząć chyba właśnie od Dune Smart B1. gdyż od razu otrzymujemy odtwarzacz Blu-ray z wszystkimi funkcjami znanymi z innych urządzeń spod znaku Dune. Na tylnym panelu znajdziemy oczywiście port Ethernet (do podłączenia internetu) i złącze HDMI, jak również cyfrowe wyjście optyczne audio i analogowe wyjścia AV. Dodatkowo umieszczono tu port eSata umożliwiający podłączanie szybkich zewnętrznych dysków twardych oraz dwa porty USB 2.0. Z uwagi na oszczędność miejsca wewnątrz obudowy zastosowano zasilacz zewnętrzny.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sercem odtwarzacza jest znany z innych modeli Dune procesor Sigma Designs 8642. który doskonale radzi sobie z dekodowaniem wideo i dźwięku wysokiej rozdzielczości. Pewną niedogodnością jest za to brak dostatecznie rozbudowanej pamięci wewnętrznej, przez co konieczne jest podłączenie do któregoś z portów USB pamięci przenośnej, co pozwoli zarówno korzystać z dobrodziejstw BD-Live, jak i dokonywać aktualizacji oprogramowania firmowego.

Ważnym aspektem Smarta B1 są rozbudowane funkcje sieciowe. Co prawda praktycznie każdy współczesny odtwarzacz Blu-ray oferuje możliwość odtwarzania plików z lokalizacji sieciowych, ale zazwyczaj w ograniczonej liczbie formatów. Tymczasem B1 radzi sobie praktycznie z każdym formatem audio i wideo dostępnym na rynku, a na dodatek oferuje obsługę zarówno protokołu UPnP (umożliwiającego komunikowanie się z innymi urządzeniami AV), jak i SMB/Samba (zapewnia dostęp do plików i katalogów we wszelkiego typu lokalizacjach sieciowych). Dodatkowo odtwarzacz może też działać jako serwer SMB, udostępniając podłączonym do sieci komputerom i innym urządzeniom pliki zapisane na włożonych do napędu płytach, jak i na nośnikach zewnętrznych podłączonych poprzez port USB.

Jak już wspomnieliśmy, Smart B1 radzi sobie z praktycznie każdym spotykanym formatem audio i wideo, włączając w to pliki TS i M2TS, MKV HD, DivX/XviD we wszystkich wariantach (z obsługą napisów .srt) oraz MP3 i FLAC, w tym pliki 24-bit/192kHz.

Nie zabrakło też funkcji internetowych, jak np. dostęp do internetowego radia i internetowej telewizji oraz przeglądarki. Znajdziemy tu nawet klienta sieci BitTorrent, czego na próżno szukać w urządzeniach takich producentów, jak Sony czy Panasonic.

W działaniu
Dostęp do wszystkich tych funkcji zapewnia bardzo proste i funkcjonalne menu, którego dodatkową zaletą są rozbudowane możliwości dostosowywania wyglądu do gustu użytkownika poprzez zmianę „skórek”. Układ menu jest logiczny, a zmiana parametrów odtwarzania dźwięku i obrazu nie nastręcza najmniejszych problemów.

Po włożeniu do napędu płyty z filmem „Turysta”. i po krótkim oczekiwaniu na wczytanie menu zostaliśmy uraczeni nieskazitelnie czystym obrazem i bardzo żywymi kolorami. Również ścieżka dźwiękowa była odtwarzana dynamicznie, a zarazem w subtelny sposób. Przeskalowane DVD prezentowały się bardzo okazale, co jest zasługą wydajnego procesora. Przy okazji okazało się, że odtwarzacz jest pozbawiony blokady regionalnej dla płyt DVD, co jest jego niewątpliwą zaletą. Jeśli chodzi o odtwarzanie plików multimedialnych, to B1 może śmiało stawać w szranki z najlepszymi wyspecjalizowanymi maszynami.

Jedyną niedogodnością jest brak wyświetlacza, w związku z czym konieczne jest korzystanie z menu ekranowego w celu sprawdzenia czasu odtwarzania czy nazwy utworu, ale problem ten rozwiązuje dodanie modułu rozszerzeń Smart D1 ME wyposażonego w duży i czytelny wyświetlacz. I to jest właśnie to rozwiązanie, o którym myśleli inżynierowie firmy HDI, tworząc swój system oparty na oddzielnych modułach.

Podsumowując, Dune Smart B1 jest z pewnością wart zainteresowania, szczególnie jeśli zależy nam na niezłym odtwarzaczu Blu-ray oferującym całą masę dodatkowych funkcji.

Werdykt:
Plusy: Dobra jakość; kompaktowe rozmiary; rozbudowane funkcje sieciowe
Minusy: Brak pełnej obsługi 3D; niezbędna zewnętrzna pamięć do obsługi BD-Live

Ocena ogólna: 8/10

Cena: 900 zł

Dane techniczne
3D: TAK
Skalowanie: TAK do 1080p
Component Video: TK 480i/p, 576i/p, 720p, 1080i
SCART: NIE tylko Composite
HDMI: TAK jedno wyjście HDMI v1.3
Cyfrowe wyjście audio: TAK optyczne
Dekodowanie Dolby TrueHD/DTS-HD: TAK/TAK
Strumień danych Dolby TrueHD/DTS-HD: TAK/TAK
SACD/DVD-A: NIE/NIE
Profile 2.0: TAK (niezbędna zewnętrzna pamięć USB dla BD-Live)
Wymiary: 142(s)x65(w)x276(g)mm
Waga: 1,6kg
Dodatkowe funkcje: Po zainstalowaniu tunera USB może pełnić rolę PVR; 3 x USB (1 gniazdo z przodu); Wi-Fi (z opcjonalnym adapterem USB); gniazdo SD; port eSATA; obsługa internetowego radia i IPTV; sieciowy odtwarzacz multimediów z obsługą wielu formatów i obsługą SMB/uPNP; serwer SMB; klient sieci BitTorrent; wbudowana przeglądarka internetowa; opcjonalna klawiatura

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)