Dron medyczny nad Warszawą. Poczta Polska przyjrzy się pilotażowi

Dron medyczny nad Warszawą. Poczta Polska przyjrzy się pilotażowi

Dron medyczny nad Warszawą. Poczta Polska przyjrzy się pilotażowi
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
17.10.2019 13:59, aktualizacja: 18.10.2019 13:16

Już za kilka tygodni nad Warszawą poleci dron, który po przebyciu 8 kilometrów dostarczy przesyłkę medyczną. Lot obserwować będą Poczta Polska i firmy kurierskie - nic dziwnego, wydarzenie może być początkiem rewolucji w polskiej logistyce.

Szykuje się rewolucja w przestrzeni powietrznej polskich aglomeracji. Na początku listopada nad Warszawą dojdzie do pierwszego w naszym kraju przelotu drona towarowego w systemie BVLOS - czyli poza zasięgiem wzroku i całkowicie autonomicznego. "Dronem robotem" nie będzie sterował człowiek, a czujniki i inteligentne algorytmy. Przelot odbędzie się na wysokości poniżej 150 m nad ziemią - podaje "Rzeczpospolita".

Hermes, bezzałogowy statek powietrzny (BSP) rodzimej firmy Spartaqs, wzbije się w powietrze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie i dostarczy przesyłkę medyczną do Instytutu Kardiologii w Aninie.

- Hermes przeleci osiem kilometrów. Nie powinno być z tym problemu. Na poligonie wykonywaliśmy autonomiczne loty na odległość 16 km - mówi Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Rewolucja w logistyce

Wykorzystywanie dronów do przewożenia paczek to pomysł, który jest w stanie zrewolucjonizować krajową logistykę. Takie rozwiązanie rozważają już Poczta Polska i InPost. Do wprowadzenia autonomicznego ruchu bezzałogowców przymierza się również Amazon.

- Na razie trwają jeszcze testy na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów. Prawdopodobnie zanim dron wykona lot w Warszawie, przeprowadzimy próby w warunkach miejskich na Śląsku. Mamy już kilka wytypowanych miejsc - potwierdził Marcin Dziekański, kierownik projektu "Drony nad metropolią” w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Za wprowadzeniem autonomicznego ruchu BSP nad miastem jest również Toruń.

- W przyszłym tygodniu na wysypiskach śmieci ruszą testy dronów do wykrywania pożarów. Są też plany wdrożenia bezzałogowców, które monitorowałyby rzeki. Na razie będą to urządzenia sterowane przez operatorów, ale docelowo powinny być autonomiczne – mówi Adrian Drzycimski z Instytutu Wspierania Nowych Technologii.

Według ekspertów, autonomiczne BSP będą pojawiać się w kolejnych aglomeracjach. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że do 2026 r. wartość integracji dronów z gospodarką, czyli korzyści pośrednich, jakie może przynieść całej gospodarce wykorzystanie BSP, sięgnie co najmniej 300 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)