Trwa ładowanie...
d1fact7

Jak się waży wieloryby? Pomagają w tym drony

Wieloryby to największe i najcięższe zwierzęta na świecie. Skąd jednak wiadomo, ile dokładnie ważą? Ustawienie zwierzęcia na wadze jest niemożliwe, dlatego naukowcy opracowali metodę ważenia, która jest bezpieczna dla zwierząt a przy tym dokładna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa metoda ważenia wielorybów nie wymaga ich zabijania
Nowa metoda ważenia wielorybów nie wymaga ich zabijania (Youtube.com)
d1fact7

Wielkość wielorybów ma duże znaczenie dla samych zwierząt. Większe osobniki mają więcej energii, dzięki czemu możliwe jest migrowanie na duże odległości w celu poszukiwania pożywienia. Dla naukowców mierzenie rozmiarów i wagi zwierzęcia to duży problem.

Z tego względu opracowaną nowy, nieinwazyjny sposób ważenia wielorybów. Rozwiązanie powstało z wykorzystaniem technologii zwanej fotogrametrią - w której wielkość ciała wielorybów mierzy się na podstawie zdjęć wykonanych przez drony.

d1fact7

Pierwsze testy zostały przeprowadzone do mierzenia wielorybów w Península Valdés w Argentynie. Półwysep otaczają płytkie, czyste wody, dzięki czemu łatwo jest fotografować wieloryby z bliskiej odległości od brzegu. Z pomocą drona udało się zmierzyć długość ciała, szerokość, obwód i wysokość wielorybów. Na podstawie tych pomiarów udało się stworzyć dokładny model 3D wielorybów, który został wykorzystany do przewidzenia ich objętości ciała. Wynik można zobaczyć na tym wideo.

Model 3D zbadanego wieloryba DigitalLife3D
Podziel się

Jednak objętość ciała to wciąż za mało do ustalenia wagi zwierzęcia. W celu zdobycia odpowiednich informacji, naukowcy porównali wymiary wielorybów zmierzonych z pomocą drona z historycznymi zapisami. Starsze dane opisywały dokładne wymiary oraz wagę wielorybów zabitych w celach naukowych.

Zobacz też: Delfiny zagrodziły mu drogę. Nagranie z drona

d1fact7

Następnie badacze użyli modelu 3D, aby obliczyć objętość każdego martwego wieloryba na podstawie jego długości i szerokości, które zostały potem porównane z wagą zwierząt. Dzięki danym porównawczym można było obliczyć wagę żywych zwierząt.

I chociaż już wcześniej były prowadzone pomiary wielorybów, to jednak nowa metoda pozwala na badanie zwierząt w sposób nieinwazyjny. Pełna metoda została przedstawiona w czasopiśmie naukowym "Methods in Ecology and Evolution".

d1fact7

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1fact7

d1fact7
d1fact7