Donos już wkrótce będzie można złożyć przez internet

Strona głównaDonos już wkrótce będzie można złożyć przez internet
12.08.2013 10:00
Donos już wkrótce będzie można złożyć przez internet
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Pod koniec roku belgijski urząd ds. walki z nadużyciami świadczeń
socjalnych (SIRS) ma uruchomić stronę internetową, za pośrednictwem której będzie można składać
anonimowe donosy na współobywateli. Już teraz Belgowie chętnie dzielą się wiedzą o nadużyciach.

Co miesiąc belgijski urząd ds. zatrudnienia (ONEM) otrzymuje ok. 20. donosów dotyczących niesłusznie podbieranych świadczeń socjalnych. Zgłoszenia są składane za pomocą e-maili, tradycyjnej poczty oraz telefonicznie. Donosy dotyczą głównie sytuacji rodzinnej pobierających zasiłki, miejsca ich zameszkania oraz pracy na czarno - pisał w mijającym tygodniu belgijski dziennik "La Libre Belgique".

Czemu Belgowie donoszą na sąsiadów? - zastanawia się gazeta. Powody to głównie zazdrość lub zemsta. Obywatele, którzy płacą podatki, nie mogą znieść sytuacji, w której innym, na przykład sąsiadom, żyje się lepiej, bo wykorzystują hojny system świadczeń i zasiłków. Do składania donosów skłaniają też konflikty rodzinne wywołane separacją albo rozwodem czy walka o spadek.

Jak zapewnia cytowany przez gazetę Eric Pauwels z urzędu ds. zatrudnienia w Liege, urzędnicy uważnie analizują każde zgłoszenie. - _ Gwarantujemy anoniomowość tym, którzy składają skargi. Sprawdzana osoba nigdy nie dowie się, że działania urzędu zostały zainicjowane na skutek donosu, nie wspominając o nazwisku informatora _ - powiedział Pauwels.

Urząd wysyła inspektorów "na miejsce". Osoba, które niesłusznie pobiera zasiłki, może być zmuszona do ich zwrotu. W najpoważniejszych przypadkach grozi jej sprawa w sądzie i kara od 6 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywna od 60. do 6 tys. euro.

Poza federalnym urzędem ds. zatrudnienia w Belgii do przyjmowania zgłoszeń ws. nadużywania świadczeń przygotowana jest policja. Na przykład w Charleroi na południe od Brukseli policja otrzymuje co najmniej jeden donos miesięcznie ws. pracy na czarno.

- _ System składania skarg będzie jeszcze bardziej wzmocniony pod koniec roku, ponieważ urząd ds. walki z nadużyciami SIRS pracuje obecnie nad stroną internetową, za pośrednictwem której obywatele będą mogli dzielić się swoją wiedzą o nadużyciach _ - zapowiada "La Libre Belgique".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)