DMC-FX66 - smukła elegancja od Panasonic

DMC‑FX66 - smukła elegancja od Panasonic

DMC-FX66 - smukła elegancja od Panasonic
Źródło zdjęć: © Panasonic
28.01.2010 12:54, aktualizacja: 28.01.2010 13:07

Firma Panasonic przedstawia 14,1-megapikselowy aparat LUMIX DMC-FX66, najnowszy model z płaskiej i stylowej, cieszącej się uznaniem serii FX. Do procesora Venus Engine VI w aparacie FX66 dodano nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Poprzez wykrywanie krawędzi obiektów oraz rozróżnianie obszarów wypełnionych detalami od miękkich gradacji zapewnia ona prawidłową korekcję ostrości. W przeciwieństwie do jednolitego wyostrzania umożliwia to przeprowadzenie optymalnej obróbki sygnału w celu uzyskania niezwykłej klarowności i szczegółowości obrazu. Technologia to została zintegrowana z trybem iA (inteligentnym automatycznym) aby zapewnić automatyczne wybieranie najlepszych ustawień w zależności od fotografowanej sceny.

Firma Panasonic przedstawia 14,1-megapikselowy aparat LUMIX DMC-FX66, najnowszy model z płaskiej i stylowej, cieszącej się uznaniem serii FX.

Do procesora Venus Engine VI w aparacie FX6. dodano nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Poprzez wykrywanie krawędzi obiektów oraz rozróżnianie obszarów wypełnionych detalami od miękkich gradacji zapewnia ona prawidłową korekcję ostrości. W przeciwieństwie do jednolitego wyostrzania umożliwia to przeprowadzenie optymalnej obróbki sygnału w celu uzyskania niezwykłej klarowności i szczegółowości obrazu. Technologia to została zintegrowana z trybem iA (inteligentnym automatycznym) aby zapewnić automatyczne wybieranie najlepszych ustawień w zależności od fotografowanej sceny.

5-krotny zoom optyczny można zwiększyć do 6,5-krotnego dzięki funkcji Intelligent Zoom*, która wykorzystuje technologię Intelligent Resolution, aby zachować wysoką jakość obrazu. 25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw nadaje się doskonale zarówno do fotografowania rozległych krajobrazów, jak i ciasnych wnętrz, ponieważ oferuje rozszerzone pole widzenia. 14,1-megapikselowa matryca CCD zapewnia wysoki poziom szczegółowości od rogu do rogu zdjęcia, a funkcja Extra Optical Zoom pozwala uzyskać jeszcze większe zbliżenie poprzez użycie środkowej części matrycy.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Inną ważną cechą aparatu FX6. jest najszybszy w branży autofokus. W połączeniu z krótkim czasem uruchamiania aparatu pomaga to wykorzystać nawet najbardziej ulotną okazję do zrobienia ciekawego zdjęcia. Duży, 2,7-calowy inteligentny ekran LCD oferuje dynamiczny i klarowny podgląd kadru. Dzięki energooszczędnemu układowi do przetwarzania obrazu, Venus Engine VI, aparat umożliwia zrobienie około 380 zdjęć na zasilaniu bateryjnym. Aparat FX66 wyposażony jest w nowe opcje. Tryb Happy, opcja dostępna w trybie iA, nakład filtr barwny, aby zdjęcia i filmy wyglądały bardziej żywo. Nowy tryb tematyczny Cosmetic umożliwia robienie zdjęć portretowych z żądanym kolorem skóry. Tryb Sunset pomaga w utrwalaniu zachodów słońca.

  • Odpowiednik zakresu ogniskowych 25-12. mm w aparatach na film 35 mm.

25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw Leica DC o jasności F2,8 z 5-krotnym zoomem optycznym oraz 14,1-megapikselowa matryca CCD

14,1-megapikselowy aparat DMC-FX6. jest wyposażony w znakomity, 25-milimetrowy obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT o jasności F2,8 z 5-krotnym zoomem optycznym*. Moduł obiektywu składa się z 7 elementów w 6 grupach, w tym z 3 soczewek asferycznych z 5 powierzchniami asferycznymi, które spełniają surowe normy firmy Leica i zapewniają wysoką sprawność optyczną. W nowym obiektywie zastosowano bardzo cienką soczewkę asferyczną 0,3 mm oraz soczewkę sferyczną 0,3 mm, których masowa produkcja przysparza wiele trudności. Umożliwiło to zmieszczenie wydajnego obiektywu 25-125 mm w płaskiej i kompaktowej obudowie. 25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw zapewnia niemal dwukrotnie szerszy kadr przy tej samej odległości fotografowania. Dzięki nowej technologii Intelligent Resolution aparat FX66 oferuje funkcję Intelligent Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet w połączeniu z zoomem cyfrowym. Oznacza to, że 5-krotny zoom można zwiększyć do 6,5-krotnego. Co więcej,
dostępna jest funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 10,5x (przy rozdzielczości 3 megapikseli), wykorzystując środkową część matrycy CCD do jeszcze większego przybliżenia fotografowanych obiektów.

Obraz
© (fot. Panasonic)
  • Odpowiednik zakresu ogniskowych 25-12. mm w aparatach na film 35 mm.

Nowy procesor Venus Engine VI z technologią Intelligent Resolution zapewnia wysoką jakość zdjęć

Procesor Venus Engine V został przeprojektowany i uzupełniony o nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Teraz znany jako Venus Engine VI, zapewnia wyższą jakość zdjęć dzięki ulepszonemu przetwarzaniu sygnałów.

Technologia Intelligent Resolution automatycznie wykrywa trzy składniki zdjęć - zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Jeśli chodzi o miękkie gradacje, procesor Venus Engine VI wygładza je z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Technologia Intelligent Resolution nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób.

Wielozadaniowy układ do obróbki obrazu, Venus Engine VI, cechuje się krótkim czasem reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,00. sekundy. Szybki autofokus pozwala ustawić ostrość fotografowanego obiektu w ciągu około 0,25 (szeroki kąt) / 0,27 (teleobiektyw) sekundy*, a czas uruchamiania aparatu wynosi zaledwie 1,06 sekundy.

  • Autofokus jednoobszarowy.

Nowa generacja trybu iA (inteligentnego automatycznego)

Drżenie ręki, które występuje podczas naciskania spustu migawki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki, przejawia się jako wibracja niskiej częstotliwości, z którą - według producenta - nowy stabilizator POWER O.I.S. radzi sobie szczególnie efektywnie. Zwiększa to jakość zdjęć robionych w nocy lub we wnętrzach, kiedy nie można użyć lampy błyskowej, albo kiedy fotograf nie chce korzystać z flesza, żeby nie psuć nastroju. Funkcja Face Recognition rozpoznaje zarejestrowane twarze, aby odpowiednio korygować ostrość i ekspozycję na zdjęciach osób.

Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera jeden z sześciu trybów tematycznych - makro, portret, sceneria, nocny portret, nocna sceneria i nowo dodany zachód słońca - który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny. Funkcje te działają automatycznie z innymi mechanizmami wspomagającymi fotografowanie - śledzeniem autofokusu, inteligentnym sterowaniem czułością ISO oraz inteligentnym ustawianiem ekspozycji.

Fotografowanie w erze HD

Wszystkie aparaty Lumix mogą robić zdjęcia HD (high-definition) o współczynniku proporcji 16:9. które nadają się do oglądania na panoramicznych telewizorach (16:9).

Nowy aparat DMC-FX6. potrafi również rejestrować filmy HD o rozdzielczości 1280 x 720p z częstotliwością 30 klatek na sekundę, a także o rozdzielczości WVGA (848 x 480) i VGA (640 x 480). Po podłączeniu opcjonalnego kabla mini HDMI można bezpośrednio odtwarzać zdjęcia i filmy zrobione aparatem FX66 na ekranie telewizora z wykorzystaniem VIERA Link. Pozwala to wykorzystać wszystkie funkcje odtwarzania oferowane przez aparaty LUMIX, takie jak pokaz slajdów ze zdjęciami i filmami zintegrowanymi na linii czasu, odtwarzanie według kategorii (użytego trybu tematycznego), wyświetlanie kalendarza itd. Wszystkimi funkcjami można sterować za pomocą pilota do telewizora.

Ponadto dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.0 ułatwia oglądanie i edycję zarejestrowanych materiałów. Użytkownik może wysyłać wideo do serwisu YouTube albo zarchiwizować je na płycie DVD.

W europejskim obszarze PAL filmy można rejestrować w sposób ciągły przez 1. minut.

Cena tego modelu nie została jeszcze ustalona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)