Trwa ładowanie...
d3k1r3d

Dąb Chrobry nie wypuścił liści na wiosnę - obumarł. Drzewo miało 750 lat

Dąb Chrobry nie wypuścił liści na wiosnę. Niektórzy internauci spekulują, że 2020 rok jest najbardziej pechowym wśród ostatnich dekad. Oto kolejny dowód.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dąb został podpalony w 2014 roku
Dąb został podpalony w 2014 roku (Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu)
d3k1r3d

Chrobry to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce, mieszczący się obok miejscowości Piotrowice w Lubuskiem. Niestety był nim, ponieważ w tym roku nie wypuścił już liści na wiosnę. Szacuję się, że drzewo miało ponad 750 lat, a objęte ochroną zostało w 1966 roku.

W 2014 roku o dębie zrobiło się głośno w mediach, ale niestety z bardzo przykrego powodu. Nieznany sprawdza podłożył ogień i drzewo częściowo spłonęło. Chrobry ucierpiał, ale przetrwał jeszcze kilka lat. W 2015 roku na wiosnę wypuścił liście na 1/4 konarów. W tym roku niestety nie pojawiły się, co oznacza, że drzewo obumarło.

Dąb Chrobry umarł, ale ma wielu potomków

Kilkanaście lat temu polscy pielgrzymi zabierali ze sobą nasiona Chrobrego. 28 kwietnia 2004 roku 2,5 kg zabrano do Watykanu. Następnie nasiona wróciły do Polski z błogosławieństwem Jana Pawła II, a drzewa posadzone nazywamy dębem papieskim.

d3k1r3d

A co dalej z Chrobrym? Drzewo nie zostanie wycięte, leśnicy postanowili pozostawić je w takim stanie, jakim jest. Najprawdopodobniej więc odejdzie w naturalny sposób. Ale oprócz wspominanych wcześniej nasion, leśnicy pobrali także zrzezy, czyli ścięte pędy. To pozwoliło na rozmnożenie drzewa ze stuprocentowym materiałem genetycznym. Łącznie posadzono sześć takich nasionek w cieniu Chrobrego.

Zobacz też: Dąb Mieszko I płonął jak pochodnia. Wielka strata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3k1r3d

Podziel się opinią

Share

d3k1r3d

d3k1r3d
Więcej tematów