Czy Smart TV jest rzeczywiście smart? Okazuje się, że nie do końca

Czy Smart TV jest rzeczywiście smart? Okazuje się, że nie do końca

Czy Smart TV jest rzeczywiście smart? Okazuje się, że nie do końca
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.11.2014 10:54, aktualizacja: 06.11.2014 13:29

W polskich domach znajduje się około 3,5 miliona telewizorów z funkcją Smart TV. Duża liczba osób zainteresowanych inteligentną telewizją powinna mobilizować producentów sprzętu do tworzenia użytecznych rozwiązań. Nie jest jednak tak różowo.

Technologia Smart TV wzbudza wśród rodaków spore zainteresowanie z wielu powodów. Smart TV umożliwia dostęp do zróżnicowanych form rozrywki w dowolnym czasie, dzięki aplikacjom i Internetowi stanowiąc urozmaicenie, uzupełnienie lub alternatywę dla komputera. Atrakcyjność proponowanych rozwiązań dodatkowo wspomaga duży ekran telewizora, na którym wszystko widać przejrzyście i kolorowo.

Szeroka oferta programów dostępnych o każdej porze (video on demand), aplikacje muzyczne dopasowane do gustów nawet najbardziej wybrednego audiofila, komunikatory przybliżające rodzinę z drugiego krańca świata, czy coraz bardziej realistyczne gry, to tylko niektóre z możliwości, jakie dają smart urządzenia.

Funkcja Smart TV ma niewątpliwie duży potencjał, ale oczekiwania użytkowników wobec niej są jeszcze większe. Niemniej jednak do ich spełnienia jest jeszcze daleka droga - wiele elementów wymaga dopracowania lub przebudowy.

Użytkownicy już na samym początku korzystania ze Smart TV mają dylemat, jaki sposób nawigowania wybrać –. pilot, głos, czy może gest. Tym większy jest problem, kiedy preferencje mają mniejsze znaczenie, bo niektóre aplikacje narzucają rodzaj sterowania. Ewidentnie brakuje jednego, uniwersalnego kontrolera, który rozwiązałby te niedogodności.

Niedoskonałości nawigowania mogą mieć wpływ na problemy z wpisywaniem treści i wiążącym się z tym korzystaniem z wyszukiwarek. Co prawda, strategii docierania do informacji jest sporo, ich wykorzystywanie zależy od poszukiwanego elementu i indywidualnych preferencji, ale poruszanie się po alfabecie kursorem za pomocą pilota do najwygodniejszych i najszybszych na pewno nie należy.

Poważną przeszkodą w uczeniu się korzystania ze Smart TV są niespójności w działaniu elementów, zarówno interfejsu, jak i pilota. Mocno frustrująca dla użytkowników jest sytuacja, w której przycisk na pilocie powoduje inne akcje w różnych aplikacjach, co wpływa na częste popełnianie błędów i wydłuża drogę do celu.

Opisane sytuacje, to jedynie niektóre z wielu, jakie zespół WitFlow usability & ux studio zaobserwował podczas przeprowadzenia projektu badawczego.

Raport „Czy Smart TV jest smart?” opisujący jak Polacy radzą sobie z obsługą Smart TV i wskazujący rekomendacje ulepszeń i inspiracje do rozwoju tej platformy znajdziecie TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)