Czerwiec 2021 rekordowo upalny na lądzie
Kierunek zmian klimatycznych pozostaje niezmienny. Czerwiec tego roku był najcieplejszym pod względem kontynentalnej średniej temperatur, a także piątym najcieplejszym w ogóle – od początku prowadzonych pomiarów.
18.07.2021 18:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Regularnym monitorowaniem światowych temperatur zajmuje się amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA). Zgodnie z jej najnowszym raportem, czerwiec 2021 był piątym najcieplejszym czerwcem w 142-letnich dziejach pomiarów, ale jednocześnie zajął pierwsze miejsce licząc wyłącznie pomiary temperatur na powierzchni lądów.
Globalna średnia temperatur – uwzględniając kontynenty i oceany – okazała się o 0,88 wyższa od ogólnej średniej wyciągniętej z XX wieku. Z kolei biorąc pod uwagę same lądy, ta sama średnia była wyższa aż o 1,42 stopnia od normy z ubiegłego stulecia.
Na stronie NOAA można naleźć również bardziej szczegółowe dane statystyczne – jednak żadna nie napawa optymizmem. Dla Afryki oraz Ameryki Północnej ostatni czerwiec był najcieplejszym w historii (pobijając rok 2020), natomiast dla Europy i Azji drugim najcieplejszym.
W wielu miejscach padły lokalne rekordy upałów. Szczególne wrażenie robi pod tym względem Ameryka Północna. W kanadyjskim Lytton termometry wskazały 49,6 stopni Celsjusza, co stanowiło wynik wyższy od poprzedniego rekordu aż o 5 stopni! Jeszcze gorzej było w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, gdzie odnotowano mordercze 56 stopni.
"Ekstrema, które byłyby szokujące jeszcze kilka lat temu teraz blakną w porównaniu z zadziwiającymi wzrostami temperatur sprzed kilku tygodni. USA jest często w centrum uwagi, ale równie niezwykłe fale upałów rejestrowaliśmy w północnej Europie i na Syberii. To nie jest lokalny kaprys pogody, to niepodważalna część globalnego wzoru." – podsumowuje Daniel Swain z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
Więcej informacji znajdziesz w oryginalnej publikacji: Fifth-warmest June for the globe; global land surface was record warm.