Cyfrówka Sony jak tani laptop

Cyfrówka Sony jak tani laptop

Cyfrówka Sony jak tani laptop
Źródło zdjęć: © IDG
28.02.2008 15:00, aktualizacja: 28.02.2008 15:42

Koncern Sony opracował działający prototyp prostego aparatu fotograficznego dla dzieci z krajów rozwijających się, zamieszkałych w regionach w których mogą być problemy z dostawami prądu lub dostępnością baterii.

Urządzenie opracowano w ramach projektu odo - http://www.sony.net/fun/design/activity/sustainable/odo.html, którego celem jest stworzenie urządzeń zasilanych energią kinetyczną. Model aparatu to pierwsze działające urządzenie z tej serii. Jak więc działa? Za generowanie energii odpowiada specjalny ruchomy pierścień. Wystarczy przesunąć urządzeniem np. po powierzchni stołu, tak aby wprawić pierścień w ruch, aby naładować wbudowany generator energią niezbędną do wykonania zdjęcia. Transfer plików do komputera możliwy jest po umieszczeniu aparatu w stosownej podstawce, wyposażonej w interfejs USB.

Obraz
© (fot. IDG)

Cały projekt skierowany jest do najbiedniejszych mieszkańców globu, żyjących w ubóstwie za 1 lub 2 dolary dziennie.

Mitsuhiro Nakamura z Sony Creative Center przekonuje: "Idea narodziła się z próby ustalenia, jak dzieci tych ludzi mogłyby cieszyć się muzyką lub wideo. Nie mają dostępu do energii elektrycznej, musimy więc pomyśleć o tym, jak stworzyć elektryczność. Skierowaliśmy uwagę na tworzenie jej w oparciu o energię kinetyczną. Tak powstały urządzenia Odo, którymi mogą cieszyć się dzieci."

Inne projekty Odo, które jeszcze nie działają, to m.in. kamera wideo, kolejna cyfrówka ( energia ma być generowana poprzez włożenie palców w dwa otwory w obudowie i obracanie aparatu wokół jego osi ), przeglądarka obrazów oraz słuchawki stereo z wbudowanym tunerem radiowym.

Komercyjna produkcja prototypów nie jest planowana.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)