Cyclomer. Ten rower miał się poruszać na lądzie i po wodzie

Cyclomer. Ten rower miał się poruszać na lądzie i po wodzie

Cyclomer. Ten rower miał się poruszać na lądzie i po wodzie
Źródło zdjęć: © Domena publiczna | Nationaal Archief
Adam Gaafar
29.11.2021 14:08, aktualizacja: 24.02.2022 15:58

Na początku lat 30. zaprezentowano rower, który miał być rewolucją w transporcie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom pojazd mógł poruszać się zarówno na lądzie, jak i po wodzie.

Mowa o Cyclomerze, rowerze amfibii, którego opis znalazł się w wydaniu magazynu "Popular Science" z grudnia 1932 r. Rower, który został określony przez redakcję mianem "hybrydy wśród pojazdów", został zaprezentowany w Paryżu przez niewymienionego z nazwiska francuskiego inżyniera.

Cyclomer składał się z dwóch kół z pływakami oraz czterech mniejszych pływaków, które składano lub wysuwano w zależności od tego, czy pojazd znajdował się na lądzie, czy w wodzie. Wynalazek mógł poruszać się z maksymalnym obciążeniem 120 kg. Nie sprawdził się jednak, gdyż poruszał się powoli po każdej nawierzchni, a kierowanie nim sprawiało wiele trudności.

Zanim wymyślono Cyclomer, pojawiły się pomysły stworzenia pierwszych rowerów wodnych. W 1925 r. Anglik George R. Stephenson skonstruował pojazd będący połączeniem łódki z układem napędowym roweru. Równie ciekawy był wynalazek autorstwa Zetty Hills z Londynu. Był to rower przymocowany do dwóch pływaków, który mógł rozwijać prędkość ok. 10 km/h. Patent na podobny wynalazek, nazwany wprost "łodzią rowerową", został ogłoszony jednak dużo wcześniej, bo już 16 lutego 1897 r. w USA.

Wynalazek Zetty Hills
Wynalazek Zetty Hills© Domena publiczna | Popular Science

Pojazdy tego rodzaju przypominały nieco współczesne rozwiązanie firmy SBK Engineering Srl z Vigevano we Włoszech, która od lat oferuje produkt o nazwie Shuttle Bike Kit. Konstrukcja, której podstawę stanowią dwa pontony, pozwala zamienić każdy rower w jednostkę pływającą. Zasadę działania Shuttle Bike Kit zaprezentowano na poniższym nagraniu:

SHUTTLE BIKE

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)