Cyberprzestępcy atakują klientów Banku Zachodniego WBK

Cyberprzestępcy atakują klientów Banku Zachodniego WBK
Źródło zdjęć: © IDG.pl

12.10.2009 21:30, aktual.: 13.10.2009 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do skrzynek wielu klientów Banku Zachodniego WBK trafił e-mail, zalecający im jak najszybsze uaktywnienie konta BZ WBK 24. Wiadomość sformułowana została tak, by wydawało się, iż została ona wysłana przez bank - w rzeczywistości jednak jej nadawcą jest przestępca, który usiłuje pozyskać w ten sposób poufne dane niczego nie podejrzewających internautów.

Obraz
© Autentyczna strona Banku Zachodniego WBK (fot. IDG.pl)

Treść e-maila, co powinno się od razu wydać podejrzane, nie zawierała polskich liter. Czytamy w nim:

$Uaktywnij konto BZ WBK 24
Aby uaktywnic konto BZ WBK 24, nalezy kliknac ponizsze lacze i wprowadzic Numer karty na wyswietlonej stronie w celu potwierdzenia BZ WBK 24.
Kliknij tutaj, aby uaktywnic konto
BZ WBK 24 mozesz rowniez potwierdzic, logujac sie do swojego konta BZ WBK 24 pod adresem https://www.centrum24.pl/bzwbk24.html.
Dziekujemy za korzystanie z systemu BZ WBK 24!
Zespol BZ WBK 24.
Bank Zachodni WBK S.A. $

Oczywiście wiadomości ta była próbą ataku phishingowego, za pomocą którego cyberprzestępcy chcieli zdobyć poufne dane niczego nie podejrzewających klientów Banku Zachodniego WBK. Aby atak się powiódł, otrzymująca e-mail osoba powinna kliknąć w link przekierowujący ją na fałszywą stronę bliźniaczo podobną do strony banku oraz podać w odpowiednich polach wymagane informacje - numer karty, datę jej ważności oraz PIN do bankomatu.

Pamiętaj - Bank nigdy nie wysyła maili i nie dzwoni do swoich Klientów z prośbą o podanie danych dotyczących kart płatniczych, a w szczególności numeru PIN czy kodu służącego do przeprowadzania transakcji internetowych (tzw. CVV).

Obraz
© Treść fałszywego maila w programie pocztowym

Na stronie banku pojawił się dzisiaj artykuł pt. "Zalecenia dla użytkowników usług BZWBK24". Zawiera on szereg bardzo pomocnych rad, z którymi warto się zapoznać, aby w przyszłości nie paść ofiarą przestępców.

Według przedstawicieli Banku Zachodniego WBK, fałszywe e-maile mogły trafić do kilkunastu tysięcy osób.

Źródło artykułu:idg.pl