Co pisał Karol Darwin? Korespondencja twórcy teorii ewolucji dostępna dla każdego

Co pisał Karol Darwin? Korespondencja twórcy teorii ewolucji dostępna dla każdego

Listy Karola Darwina dostępne dla każdego
Listy Karola Darwina dostępne dla każdego
Źródło zdjęć: © Getty Images | Duncan P Walker
Karolina Modzelewska
27.11.2022 12:50, aktualizacja: 28.11.2022 18:36

Karola Darwina, twórcę teorii ewolucji nie trzeba przedstawiać. Słyszał o nim każdy, albo prawie każdy. Za sprawą Uniwersytetu Cambridge można poznać go jeszcze lepiej. Uczelnia udostępniła online 15 tys. listów brytyjskiego przyrodnika i geologa. Wśród nich są również prywatne zapiski.

Uniwersytet Cambridge zrobił ogromną przysługę wszystkim fanom Karola Darwina i jego dokonań. Brytyjska uczelnia stworzyła specjalne, internetowe archiwum, w którym zamieszczono 15 tys. listów napisanych w latach 1822-1882 (są to zarówno listy napisane przez samego Darwina, jak i te, które otrzymywał). Jest ono dostępne online dla wszystkich zainteresowanych osób.

Listy Karola Darwina dostępne dla każdego

Listy pozwalają lepiej poznać samego Darwina. Tworzą obraz jego życia i pozwalają zauważyć, jak zmieniało się jego spojrzenie na świat, a szczególnie na słynną teorię ewolucji. Ta ogólna teoria rozwoju życia, która stała się podstawą nauki o ewolucji organizmów i kształtowała zarówno politykę, jak i naukę, opiera się na koncepcji tzw. doboru naturalnego. Jest to mechanizm prowadzący do kierunkowych zmian osobników w populacji. Dzięki niemu organizmy są lepiej przystosowane do panujących warunków środowiskowych.

Serwis Engadget podkreśla, że szczególnie warta uwagi jest ostatnia partia korespondencji Brytyjczyka. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, że na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie doboru naturalnego wśród młodszych naukowców. Po początkowej fali krytyki, która zalała Darwina po wydaniu książki "O powstaniu gatunków" w 1859 r., aż do 1882 r., kiedy badacz dostrzegł zachodzące, pozytywne zmiany. Dodatkowo z listów wynika, że Darwin pozostawał aktywny nawet krótko przed swoją śmiercią. Dalej interesował się nauką oraz przeprowadzał eksperymenty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Internetowe archiwum, które udostępnił Uniwersytet Cambridge, zapewnia wgląd do wielu interesujących materiałów. Korespondencja Karola Darwina to tylko jeden z dostępnych przykładów. Przeszukiwanie tego archiwum, ale i podobnych rozwiązań może być ciekawą rozrywką na długie jesienne i zimowe wieczory.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)