Co nas drażni w naszych komputerach? Czy warto i jak wybrać nowy sprzęt?

Co nas drażni w naszych komputerach? Czy warto i jak wybrać nowy sprzęt?

Co nas drażni w naszych komputerach? Czy warto i jak wybrać nowy sprzęt?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
19.07.2016 03:21, aktualizacja: 19.07.2016 10:21

Zawieszają się, pracują zbyt wolno i przegrzewają. Problemem jest też krótki czas pracy na baterii. Zgadzasz się z tym? Z badań przeprowadzonych na zlecenie Intela wynika, że większość (bo aż 60 proc.) posiadaczy komputerów pięcioletnich i starszych narzeka na ich działanie. A co najbardziej drażni ciebie w twoim komputerze?

Dostarcza rozrywki, ułatwia komunikację za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz jest nieodłącznym towarzyszem nie tylko w domu, w pracy czy w szkole, ale także podczas wakacyjnej podróży. Życia bez komputera nie wyobraża sobie 72,6 proc. Polaków - taki dokładnie odsetek osób deklaruje, że posiada przynajmniej jeden komputer. Ponad 37 proc. z nich korzysta z urządzenia starszego niż 5 lat. Oznacza to zatem, że komputer co trzeciego użytkownika pamięta pierwszy mecz rozegrany na Stadionie Narodowym.

Zawieszają się, pracują za wolno i za krótko działają na baterii

Z przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych badań wynika, że aż 60 proc. posiadaczy komputerów starszych niż 5 lat narzeka na ich działanie. Respondenci wymieniali cały szereg bolączek, które uniemożliwiają im komfortową pracę. Największym mankamentem wysłużonych urządzeń jest zawieszanie się. Aż 4. proc. ich posiadaczy narzeka na to, że zacinają się podczas wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań.

Co trzeci użytkownik komputera starszego niż 5 lat uważa, że uruchamianie gier, aplikacji oraz filmów na jego urządzeniu odbywa się zbyt wolno. 22 proc. respondentów używających starszych PC dodaje, że ich komputery nie radzą sobie z najnowszymi aplikacjami oraz grami komputerowymi. Ostatnie kilka lat przyniosło ogromny wzrost wydajności i możliwości komputerów osobistych. Wystarczy wspomnieć, że w tym samym budżecie, który przeznaczyliśmy na zakup komputera 5 lat temu, kupimy dziś sprzęt, który będzie dwukrotnie bardziej wydajny.

Dużo problemów nastręcza także krótki czas pracy na baterii. 50 proc. kilkuletnich komputerów działa na jednym ładowaniu krócej niż dwie godziny, w tym aż 28 proc. nie wytrzymuje nawet godziny. To krótko, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowy laptop lub komputer 2w1. jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 10 godzin.

14 proc. posiadaczy starszych pecetów przyznaje, że zdarzyło im się utracić dane w skutek nieoczekiwanego wyłączenia się komputera w momencie rozładowania się baterii. Niewesoło jest także, jeśli weźmiemy pod uwagę czas uruchamiania się komputera, który w przypadku wysłużonych urządzeń może wynosić nawet ponad minutę, co deklaruje 3. proc. właścicieli takich komputerów. Aż 80 proc. użytkowników czeka na wyświetlenie się ekranu pulpitu dłużej niż 30 sekund. Z danych Intela wynika, że nowe komputery są w stanie uruchomić się w… pół sekundy.

Starszy komputer jak lokomotywa - gorąco, głośno i ciężko

Dla 2. proc. użytkowników starszych komputerów uciążliwą kwestią jest również przegrzewanie się urządzeń. Powodem do narzekania jest również głośna praca starszych urządzeń, która doskwiera 15 proc. właścicieli oraz zbyt wysoka waga komputerów - to z kolei irytuje blisko co dziesiątego posiadacza starszego komputera.

- Zakup nowego komputera należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji. Wydajność, energooszczędność i walory estetyczne to argumenty zdroworozsądkowe. Jednak równie istotny, jak rachunek ekonomiczny, jest fakt, że inwestycja w nowy komputer pozwoli nam zaoszczędzić także sporo… nerwów. To właśnie właściciele kilkuletnich urządzeń mają najwięcej powodów do narzekania i irytacji - mówi Paweł Magdziarz z Intel Polska.

- Wideo w 4K, nowe gry i aplikacje, produktywność w szkole i w pracy: nowe komputery oferują szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie - dodaje.

Wymianę komputera na nowy rozważa aktualnie 32 proc. użytkowników kilkuletnich komputerów. To dobry znak. Wkroczyliśmy w erę wirtualnej rzeczywistości, multimediów w standardzie 4K, niesamowitych gier i zaawansowanych aplikacji. Coraz częściej samodzielnie edytujemy wideo i na własny użytek obrabiamy zdjęcia. Rachunek wydaje się prosty - przesiadka na nowszy komputer to mniej nerwów i więcej możliwości na co dzień.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Nie wiesz jak pomóc dziecku w zdalnej nauce? Zorganizuj mu odpowiednie miejsce pracy!
Nie wiesz jak pomóc dziecku w zdalnej nauce? Zorganizuj mu odpowiednie miejsce pracy!
https://www.x-kom.pl/g-2/c/159-laptopy-notebooki-ultrabooki.html?utm_source=hp&utm_medium=vendor&utm_campaign=librus&f[manufacturers][4]=1&f[44][51084]=1
Komentarze (51)