Co jest głównym źródłem utraty energii w polskich domach?

W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym na początku 2013 roku tylko 19 procent osób wskazało ogrzewanie pomieszczeń jako główne źródło utraty energii w domu i mieszkaniu. W rzeczywistości pochłania ono ponad 70 procent energii zużywanej w polskich budynkach mieszkalnych!

Co jest głównym źródłem utraty energii w polskich domach?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Wyniki badania opinii publicznej wykonanego w styczniu 201. r. w ramach kampanii Energooszczędność w moim domu pokazują, że Polacy coraz chętniej stosują energooszczędne rozwiązania, ale nadal mają niską świadomość na temat struktury zużycia energii w swoich domach. Ich zdaniem najwięcej energii konsumują urządzenia elektryczne - uważa tak 51 procent respondentów. W rzeczywistości najbardziej energochłonne jest ogrzewanie, ale wskazało na nie jedynie 19 procent ankietowanych. Pozostałe osoby uznały, że najwięcej energii pochłania ogrzewanie wody (14 procent) oraz oświetlenie (13 procent).

Większość badanych osób potwierdziło, że dostrzega konieczność racjonalnego wykorzystywania energii cieplnej i elektrycznej oraz wie, w jaki sposób można to osiągnąć. Wyniki badania pokazały również, że energooszczędny dom i mieszkanie kojarzy się Polakom przede wszystkim z obniżeniem kosztów eksploatacji - aż 4. procent ankietowanych wskazuje aspekt finansowy, jako największą korzyść wynikającą z mieszkania w energooszczędnym budynku. Mniejsze znaczenie ma ochrona środowiska naturalnego (22 procent wskazań), poprawa jakości i komfortu życia (16 procent) oraz pozytywny wpływ na zdrowie (12 procent).

Kampania Energooszczędność w moim domu ma na celu zaprezentowanie najważniejszych korzyści związanych z budownictwem zrównoważonym oraz poszerzenie wiedzy na temat racjonalnego wykorzystywania energii. "_ Energooszczędność to zagadnienie interesujące coraz większą grupę Polaków. Potwierdza to badanie, które wspólnie z przedstawicielami sektora budownictwa zrównoważonego zleciliśmy firmie Millward Brown SMG/KRC " – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, dyrektor zarządzający Effective Public Relations. " Niebawem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne. Dlatego w prowadzonej od początku roku przez naszą agencję kampanii podpowiadamy, w jaki sposób osiągnąć wysoki standard energetyczny kwalifikujący do uzyskania dopłaty oraz informujemy o korzyściach związanych z budownictwem zrównoważonym _".

Badanie Energooszczędność w moim domu przeprowadziła w dniach 25-2. stycznia 2013 r. firma Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Effective Public Relations oraz przedstawicieli sektora budownictwa zrównoważonego: IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki, NSG Group (właściciel marki Pilkington), Philips, Rockwool, Skanska Residential Development i Velux. Sondaż zrealizowany został w formie telefonicznego wywiadu kwestionariuszowego na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1002 osób w wieku od 18 lat.

gadżetyrachunkioszczędzanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)