Ciekawa, techniczna statystyka Netii

Ciekawa, techniczna statystyka Netii

Ciekawa, techniczna statystyka Netii
Źródło zdjęć: © netia
22.06.2010 09:36, aktualizacja: 22.06.2010 10:05

Karol Wieczorek, na blogu korporacyjnym Netii, ujawnił klika ciekawych danych dotyczących infrastruktury własnej operatora. Zamieścił także film z wnętrza jednego z budynków centralowych.

_ Obecnie mamy ponad 600 tys. klientów Internetu i prawie 1,2 miliona abonentów usług głosowych, ale pewnie tylko niewielka część z nich zdaje sobie sprawę, jak wiele infrastruktury potrzeba, żeby świadczyć im usługi. Aby to uzmysłowić przeszedłem się z kamerą po jednym z naszych hostów, czego efekty możecie obejrzeć poniżej. Z góry uprzedzam, że ambicji oskarowych nie mam, więc liczę na wyrozumiałość _ - napisał Wieczorek.

Netia ma ponad 5 tys. km światłowodowych sieci szkieletowych, około 4,5 tys. km miejskich sieci światłowodowych w 44 miastach. W sumie dysponuje własną kanalizacją teletechniczną o długości 3,2 tys. km i ma ponad 1500 różnego rodzaju obiektów (budynków, szaf ulicznych itp.). W liczbie tej zawiera się kilkadziesiąt dużych obiektów (hostów, central), kilkaset lokalizacji węzłów sieci transmisyjnej oraz cała masa innych, mniejszych, w których ulokowana jest infrastruktura Netii.

_ Pod względem zużycia energii (liczone w GWat rocznie), Netię można porównać do małego miasta. W trosce o ekologię i finanse firmy udało się ostatnio wyraźnie zmniejszyć zużycie prądu. Cały szereg działań (jak np. wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne czy wyłączanie niepotrzebnie pracujących urządzeń czy oświetlenia) przełożył się na blisko 10-procentową redukcję _ - napisał Wieczorek.

Utrzymaniem i konserwacją infrastruktury oraz zarządzaniem usługami Netii zajmuje się w sumie prawie 400 osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)