Chrome 4.0 - stabilnie i z rozszerzeniami

Chrome 4.0 - stabilnie i z rozszerzeniami
Źródło zdjęć: © Google

26.01.2010 17:00, aktual.: 27.01.2010 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google opublikowało stabilną wersję swojej przeglądarki w wersji 4.0. Prócz poprawienia błędów udostępniono ponad 1500 rozszerzeń. Stabilna wersja jest przeznaczona dla użytkowników systemu Windows.

Użytkownicy Chrome?a po raz pierwszy mogą używać rozszerzeń w stabilnej wersji przeglądarki. Dotychczas były one dostępne jedynie dla wersji Chrome?a w kanale deweloperskim. Z wersji beta przeglądarki nadal muszą korzystać użytkownicy systemu Linux, bowiem finalna edycja przeglądarki jest dostępna jedynie dla osób korzystających z systemu Windows.

Obraz
© (fot. Google)

Liczba rozszerzeń dostępnych dla Chrome'a, w czasie dwóch miesięcy wzrosła pięciokrotnie. Obecnie jest ich już 1500. Część z nich znana jest użytkownikom Firefoksa, jak chociażby AdBlock czy Cooliris. Dość licznie reprezentowane są rozszerzenia, dzięki którym można korzystać z usług oferowanych przez Google?a, jak na przykład sprawdzanie poczty Gmail czy pogląd kalendarza Google. Rozszerzenia są dostępne w Galerii.

Drugą funkcją po raz pierwszy dostępną w stabilnej wersji jest synchronizacja zakładek, umożliwiająca przechowywanie tego samego zestawu zakładek na różnych komputerach. Do ich składowania służą Dokumenty Google. Aby skorzystać z tej funkcji, konieczne jest zalogowanie się na koncie Google.

Według Google, Chrome w wersji 4.0 jest zdecydowanie szybszy niż jego poprzednie wersje. Nick Baum, menedżer produktu we wpisie na swoim blogu twierdzi, że jej szybkość działania wzrosła o 4. proc. w porównaniu z poprzednią stabilną wersją.
W przeglądarce w wersji 4.0 poprawiono w sumie 1. błędów, z czego aż sześć zakwalifikowano jako zagrożenia wysokiego ryzyka.
Chrome rośnie w siłę
Wprowadzenie rozszerzeń, dzięki którym można rozszerzyć funkcjonalność przeglądarki, może znacząco wpłynąć na wzrost liczby użytkowników przeglądarki Google'a. Pod tym względem zrównała się ona z Firefoksem, który z istnienia dodatków uczynił swój atut. Chrome ma nad Firefoksem jedną z przewagę - szybkość.

Już obecnie, pod względem popularności Chrome stał się trzecią przeglądarką na świecie, przeganiając Safari. W tym samym rankingu prowadzonym przez Net Applicationsą pozycję zajmuje Firefox, na pierwszej znajduje się Internet Explorer.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)