Chiny testują latającą łódź. AG600 to największa tego typu maszyna obecnie produkowana

Chiny testują latającą łódź. AG600 to największa tego typu maszyna obecnie produkowana
Źródło zdjęć: © Wikimedia CC BY-SA 4.0 | Alert5
Bolesław Breczko

05.05.2017 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno zakończyły się testy naziemne, a teraz trwają przygotowania do pierwszego oblotu latającej łodzi. Ma on mieć miejsce do końca maja.

Prace nad AG600 Jiaolong (pol. wodny smok) rozpoczęły się w 2009 roku. Przeznaczeniem maszyny jest przede wszystkim udział w misjach ratowniczych na morzu. Samolot będzie mógł zabrać na pokład do 50 rozbitków. Latające łodzie wejdą najpierw do służby w rejonie Morza Południowochińskiego, które jest teatrem sporów terytorialnych między Chinami a sąsiednimi krajami. Wprowadzenie AG600 w tym miejscu zwiększy prezencję i kontrolę Chin w rejonie.

Alternatywnie chińska latająca łódź będzie mogła brać udział w walce z pożarami. W konfiguracji pożarniczej AG600 będzie zdolna do zabrania 12 ton wody. Zakupem tej wersji zainteresowane już są Nowa Zelandia i Malezja.

Budowana przez Aviantion Industry Corporation of China latająca łódź jest największą tego typu, obecnie produkowaną, maszyną. Ma 37 m długości, 39 m rozpiętości skrzydeł, 53,5 tony maksymalnej masy startowej i zasięg 5000 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)