Chiny testują latającą łódź. AG600 to największa tego typu maszyna obecnie produkowana

Chiny testują latającą łódź. AG600 to największa tego typu maszyna obecnie produkowana

Chiny testują latającą łódź. AG600 to największa tego typu maszyna obecnie produkowana
Źródło zdjęć: © Wikimedia CC BY-SA 4.0 | Alert5
Bolesław Breczko
05.05.2017 13:31

Niedawno zakończyły się testy naziemne, a teraz trwają przygotowania do pierwszego oblotu latającej łodzi. Ma on mieć miejsce do końca maja.

Prace nad AG600 Jiaolong (pol. wodny smok) rozpoczęły się w 2009 roku. Przeznaczeniem maszyny jest przede wszystkim udział w misjach ratowniczych na morzu. Samolot będzie mógł zabrać na pokład do 50 rozbitków. Latające łodzie wejdą najpierw do służby w rejonie Morza Południowochińskiego, które jest teatrem sporów terytorialnych między Chinami a sąsiednimi krajami. Wprowadzenie AG600 w tym miejscu zwiększy prezencję i kontrolę Chin w rejonie.

Alternatywnie chińska latająca łódź będzie mogła brać udział w walce z pożarami. W konfiguracji pożarniczej AG600 będzie zdolna do zabrania 12 ton wody. Zakupem tej wersji zainteresowane już są Nowa Zelandia i Malezja.

Budowana przez Aviantion Industry Corporation of China latająca łódź jest największą tego typu, obecnie produkowaną, maszyną. Ma 37 m długości, 39 m rozpiętości skrzydeł, 53,5 tony maksymalnej masy startowej i zasięg 5000 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)