CERN - pierwsze cząstki już w akceleratorze, za chwilę zderzenie!
10.09.2008 11:06, aktual.: 10.09.2008 11:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwsza wiązka cząstek pokonała cały obwód
akceleratora LHC w ośrodku CERN pod Genewą. Wiązka protonów
została przeprowadzona zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
To początek przygotowywanych od 2. lat eksperymentów, które mają na celu poznanie budowy wszechświata i struktury materii.
Pierwsza wiązka okrążyła akcelerator jeden raz. Jej prędkość była bliska prędkości z jaką rozchodzi się światło, czyli niemal 30. tys. km/sek.
LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów) to kołowy akcelerator cząstek elementarnych, znajdujący się w ośrodku badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą. LHC znajduje się w specjalnym kolistym tunelu, 10. metrów pod ziemią. Tunel ma średnicę ok. 9 km i ok. 27 km obwodu.
Przejście przez akcelerator pierwszej wiązki oznacza koniec dwudziestoletnich przygotowań i rozpoczęcie właściwych badań z użyciem akceleratora.
Podczas eksperymentów w akceleratorze będą przyspieszane dwie przeciwbieżne wiązki cząstek, najczęściej protonów. W odpowiednim momencie wiązki zostaną nakierowane na siebie i zacznie dochodzić do zderzeń cząstek. Właśnie te zderzenia będą przedmiotem badań fizyków. Ich obserwacja umożliwi lepsze poznanie początków wszechświata i budowy materii.
Doświadczenia mają m.in. wyjaśnić dlaczego we wszechświecie nie ma antymaterii i z czego się składa kosmiczna ciemna materia. (PAP)