Canon EOS‑1D X - profesjonalne monstrum

Canon EOS-1D X - profesjonalne monstrum
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.10.2011 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Canon wprowadza na rynek EOS-1D X - profesjonalną lustrzankę cyfrową (DSLR) nowej generacji. Aparat EOS-1D X to połączenie szybkości, rozdzielczości i jakości obrazu. EOS-1D X będzie flagowym produktem w ofercie cyfrowych lustrzanek firmy Canon. Daje on początek dziesiątej generacji profesjonalnych systemów Canon EOS i jest najbardziej zaawansowanym aparatem EOS do tej pory.

EOS-1. X plasuje się jako następca modeli EOS-1D Mark IV i EOS-1Ds Mark III łącząc nową, pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 18,1 megapiksela, przeprojektowany system automatycznego ustawiania ostrości (AF) i najnowszą technologię pomiarową z podwójnym procesorem "DIGIC 5+".

Nowo opracowana, pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 18,1 megapiksela umożliwia fotografowanie z wyjątkowo wysoką rozdzielczością. Zmieniona architektura przekłada się na szeroki zakres czułości ISO - od 10. do 51200 z możliwością rozszerzenia do 204800. Do tak wysokich wartości ISO wkracza ingerencja dwóch procesorów "DIGIC 5+", mających zapewnić 2-stopniową redukcję szumów nawet przy skrajnie słabym świetle. Nowy, 61-punktowy szerokopolowy system autofokusu cechuje się większą czułością, wyższą precyzją i prędkością. System używa 41 punktów typu krzyżowego, w tym 5 punktów podwójnych.

EOS-1D X jest również wyposażony w nowo opracowany system pomiarowy RGB, który ma według producenta zapewnić bardzo wysokją dokładność. Matryca pomiarowa RGB złożona ze 100 000 pikseli jest połączona z systemem AF i napędzana oddzielnym procesorem DIGIC 4, który wykrywa twarze i barwy tak, aby zapewnić prawidłowe poziomy ekspozycji i ulepszone śledzenie ostrości. Canon EOS 1D-X jako pierwszy został wyposażony w podwójny procesor "DIGIC 5+". Każdy z procesorów jest trzykrotnie wydajniejszy niż standardowy DIGIC 5 i potrafi przetwarzać duża ilość danych obrazu, ograniczając jednocześnie poziom szumów. W połączeniu z 16-kanałowym odczytem matrycy, dwa procesory pozwalają na fotografowanie ciągłe w wysokiej rozdzielczości z prędkością do 1. klatek na sekundę przy 14-bitowej konwersji analogowo-cyfrowej i zachowaniu wszystkich funkcji aparatu - najszybciej spośród wszystkich dostępnych na rynku lustrzanek cyfrowych. Tryb bardzo wysokiej szybkości pozwala wykonywać 14 zdjęć na sekundę, a nowy mechanizm lustrzany
ogranicza opóźnienia migawki i wibracje lustra.
Aparat EOS-1. X jest przeznaczony także do kręcenia filmów HD. Użytkownicy mogą rejestrować filmy Full HD (1920x1080p) z wykorzystaniem pełnej gamy ręcznych ustawień ekspozycji, ostrości i częstotliwości klatek, przy czym poziom dźwięku można wyświetlić i wyregulować na ekranie LCD. Dzięki mocy obliczeniowej procesorów „DIGIC 5+” zredukowano efekt mory, a tryb EOS Movie teraz oferuje dłuższy czas nagrywania, automatycznie tworząc nowy plik po przekroczeniu limitu 4 GB.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Dwa wielofunkcyjne kontrolery i dotykowa tarcza sterująca do użytku w trybie filmowania, pozwalają łatwo zmieniać ustawienia, a konfigurowalne przyciski funkcyjne umożliwiają dostosowanie aparatu do indywidualnych potrzeb Aparat wyposażono w wizjer o 100. pokryciu kadru i duży ekran Clear View II LCD o przekątnej 8,11 cm (3,2”) i rozdzielczości 1 040 000 punktów.

Ulepszony mechanizm migawki cechuje się większą trwałością i wytrzymuje 40. tys. cykli. EOS-1D X oferuje też ochronne uszczelnienie Canon wokół elementów sterujących i krawędzi pokryw, dzięki czemu jest niewrażliwy na wodę i kurz. Zintegrowany port Gigabit Ethernet umożliwia szybkie przesyłanie fotografii z pleneru lub ze studia bez korzystania z przejściówki.

Canon EOS-1D X - kluczowe cechy • Pełnoklatkowa matryca CMOS 18,1 MP
• Fotografowanie z prędkością 12, a nawet 14 klatek/s
• Czułość ISO 100-51200, aż do H:204800
• 61-punktowy system AF
• Pomiar RGB AE za pomocą matrycy o rozdzielczości 100 000 pikseli i procesora DIGIC 4
• Filmy o rozdzielczości Full HD 1080p
• Dwa procesory „DIGIC 5+”
• Ekran LCD Clear View II o przekątnej 8,11 cm (3.2”) i rozdzielczości 1 040 000 punktów
• Port Ethernet

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)