Build 2015: HoloLens, czyli witamy w przyszłości

Build 2015: HoloLens, czyli witamy w przyszłości

Build 2015: HoloLens, czyli witamy w przyszłości
Źródło zdjęć: © chip.pl
30.04.2015 09:49, aktualizacja: 30.04.2015 12:15

Konferencja Build 2015 Microsoftu poświęcona była głównie programistom, ale dla użytkowników urządzeń z systemem Windows przygotowano na zakończenie nie lada gratkę. Oficjalnie zaprezentowano działanie HoloLens - gogli łączących z sobą rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną.

Wszystkie hologramy, które zobaczymy dzięki HoloLens, to tak naprawdę aplikacje. Co więcej - to te same narzędzia, które wyświetlimy na innych urządzeniach z Windows 10. Oczywiście niewątpliwą zaletą HoloLens jest możliwość współistnienia tych aplikacji w świecie rzeczywistym. Wyobraźcie sobie, że po założeniu gogli zaczynają was otaczać ulubione treści cyfrowe - przy fotelu ustawiamy sobie stację pogodową, na ścianie tablicę Skype'a, jakieś zmieniające się tapety, pod nogami plącze się wirtualny robocik. W każdej chwili każdy z tych ekranów-aplikacji możecie "przyczepić" w inne miejsce i wyskalować je do odpowiednich rozmiarów. Marzyliście zawsze o 100-calowym telewizorze? Proszę bardzo, wystarczy rozszerzyć jeden z ekranów.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Możliwości tej platformy znacznie przekraczają funkcje stricte rozrywkowe. HoloLens może być wspaniałym narzędziem dla różnych instytucji i firm. W zaprezentowanym filmie pokazano grupę architektów, którzy mieli już okazję testować gogle. Oglądanie trójwymiarowych planów budynków pomaga wyeliminować dużo błędów, zwiększa wyobraźnię projektantów, a integracja z usługami sieciowymi - chociażby Skype'em - ułatwia komunikację.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Zapomnijcie o tabletach w szkołach. HoloLens to dopiero przełom w edukacji! Wyobraźcie sobie naukę biologii na trójwymiarowych modelach w skali 1:1, gdzie uczniowie mogą przyglądać się wszelkim elementom ciała ludzkiego i jego narządów oraz dokonywać stosownych interakcji na prośbę nauczyciela, który w czasie rzeczywistym widzi dokładnie to samo co reszta klasy. W podobny sposób z HoloLens będą mogli korzystać chirurdzy, wspomagając swoją wiedzę budową skomplikowanych części narządów podczas operacji.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Build 2015: HoloLens, czyli witamy w przyszłości [wideo]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)