Brytyjska firma opracowała ultracienkie głośniki
Brytyjska firma Warwick Audio stworzyła ultracienkie głośniki umieszczone na warstwie folii laminowanej. Użyta technologia została opracowana na uniwersytecie w Warwick. Następnie, począwszy od 2001 roku, kilku naukowców rozpoczęło komercyjną działalność w ramach nowo utworzonej firmy z siedzibą w Coventry.
09.04.2009 | aktual.: 09.04.2009 13:02
Pod względem koncepcyjnym brytyjski wynalazek przypomina znane już od dziesiątek lat elektrostatyczne płaskie głośniki, jednak różni się od nich budową membrany. Między dwiema cienkimi na 0,2. mm warstwami plastikowej folii położona jest cienka warstwa izolacyjna. Z kolei warstwy zewnętrzne są pokryte siatką z materiału przewodzącego (na przykład któregoś ze związków grafitu). Sygnał elektryczny wytwarza pole na całej powierzchni, dzięki czemu membrana drży wraz z przyłożonym sygnałem. Brzmienie promieniuje – w przeciwieństwie do tradycyjnych głośników tubowych – na obydwie strony. Nie ma przy tym potrzeby stosowania magnesów, bo wibrację zapewnia pole elektryczne rozciągnięte na całej laminowanej powierzchni. Elastyczność płaskich głośników stwarza wiele możliwości kierunkowania dźwięku. Zastosowane w formie cylindrycznej
mogą zapewnić dookólne udźwiękowienie danej przestrzeni.
Prosta i zapewniająca oszczędność miejsca konstrukcja oraz relatywnie tanie materiały pozwalają mieć nadzieję na niskie koszty produkcji. Dzięki swoim rozmiarom i elastyczności głośnik może być zastosowany niemal wszędzie, wyjaśnił szef Warwick Audio Steve Couchman. Firma wytwarza membrany o wielkości arkuszy papieru od A5 do A3 i eksperymentuje obecnie z pokryciami ściennymi i sufitowymi przeznaczonymi do samochodów i sal prezentacyjnych. Pierwsze produkty powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Warwick Audio będzie wówczas konkurować z mającą swoją siedzibę również w Wielkiej Brytanii firmą NXT, produkującą płaskie głośniki na bazie technologii fal powierzchniowych (NXT SurfaceSound).
wydanie internetowe www.heise-online.pl