Białe szaleństwo z GPS-em

Białe szaleństwo z GPS‑em

Białe szaleństwo z GPS-em
09.01.2009 13:10

Narciarstwo jest najpopularniejszym sportem zimowym. Dla niektórych stanowi hobby, dla innych zaś jest to styl bycia. Jednak bez wątpienia wymaga zdrowego rozsądku. Znacznie bezpieczniej szusować z towarzyszem w postaci urządzenia GPS.

Mało kto wie, że narty wynaleźli mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego jeszcze w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Ułatwiały one poruszanie się po śniegu. Obecnie narciarstwo jest najpopularniejszym sportem zimowym. Nie sposób zliczyć entuzjastów tej dyscypliny. Jazda na nartach stanowi nie tylko hobby, ale także styl bycia. Wiążą się z nim coraz to nowsze formy narciarstwa, często niezwykle ekstremalne, np. free ride, skialpinizm. Niezależnie od rodzaju narciarstwa jaki uprawiamy, bezpieczniej szusować z towarzyszem w postaci urządzenia GPS, zwłaszcza po alpejskich trasach.

Obraz

Korzystanie z urządzeń nawigacji satelitarnej rekomenduje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Góry mimo swego piękna potrafią być groźne i nieprzewidywalne. Garmin, jeden z wiodących producentów nawigacji satelitarnych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzył urządzenie GPS specjalnie dla entuzjastów narciarstwa. Oregon 400. to urządzenie, które bezpiecznie doprowadzi do celu, nawet jeśli znajdziemy się poza trasą. Wyposażony jest w mapę świata z graficznym odwzorowaniem rzeźby terenu oraz w topograficzną mapę Europy. Wykorzystując widok 3D można dokładnie zaobserwować, jak stroma jest trasa, po której się poruszamy. Oregon 400t pozwala narciarzom ominąć niebezpieczne miejsca. Z kolei w razie zagrożenia umożliwia precyzyjne określenie pozycji, co ułatwia ratownikom szybkie dotarcie do poszkodowanego. Niezwykle przydatną funkcją urządzenia jest barometryczny wysokościomierz, który pozwala na prognozowanie zmian pogody w ciągu najbliższych godzin. Bez wątpienia Oregon 400t zapewni
bezpieczeństwo podczas wyjazdów narciarskich.

Obraz
© Garmin Topo 400T

W trosce o bezpieczeństwo narciarzy Garmin wraz z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zadbał, by przy wyciągach narciarskich pojawiły się tablice z Międzynarodowym Dekalogiem Narciarstwa (FIS). Dekalog stanowi dziesięć zasad bezpiecznej jazdy na nartach. Zwraca uwagę, iż zdrowy rozsądek i przyjazny stosunek do innych narciarzy pozwoli bez obaw cieszyć się czasem spędzonym na stoku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)