Będzie prościej załatwić sprawę w urzędzie przez internet?

MAC zaprezentowało elementy nowej wersji systemu informatycznego dla
obywateli - ePUAP. Mamy nadzieję, że korzystanie z niego będzie bardziej przyjazne - powiedział w
środę Roman Dmowski, wiceminister administracji i cyfryzacji podczas konferencji "Państwo 2.0.
Cyfrowy rozwój Polski 2014-2020".

Będzie prościej załatwić sprawę w urzędzie przez internet?
Źródło zdjęć: © epuap.gov.pl

Konferencja poświęcona była prezentacji najważniejszych projektów związanych z e-administracją w Polsce, m.in. ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Jest to system informatyczny, dzięki któremu można przez internet składać wnioski do różnych urzędów i instytucji.

"Poprosiliśmy o opinie, jakie funkcjonalności należy poprawić, czego brakuje, co należy usprawnić. Powstał prototyp nowej ergonomii platformy i mamy nadzieję, że korzystanie z niej będzie bardziej przyjazne" - powiedział Dmowski.

Wiceminister zaprezentował planowane zmiany. Wszystkie dokumenty, które użytkownik otrzymuje i wysyła do urzędów za pośrednictwem ePUAP, będzie miał uporządkowane w formie elektronicznych skrzynek pocztowych. "To jest taki interfejs, który obywatele dobrze znają i dlatego będzie on dla nich przyjazny" - podkreślił Dmowski.

Wiceminister dodał, że prowadzone są także prace nad poprawą systemu logowania do platformy (tzw. profil zaufany). "Zależy nam na tym, aby stworzyć przyjazne narzędzie logowania się do platformy. Idealnym układem byłoby, aby obywatel musiał pamiętać tylko jedno hasło, za pomocą którego mógłby korzystać z dowolnego systemu administracji publicznej" - podkreślił Dmowski. Dodał, że po zakończeniu prac ma powstać wspólny "klucz" do wszystkich systemów e-administracji.

Zaznaczył, że zmiany w profilu zaufanym wymagają także poprawy jego zabezpieczeń. Dodał, że obecnie na platformie zarejestrowanych jest 22. tys. profili zaufanych.

Wiceszef resortu cyfryzacji zaznaczył, że MAC chce także wyodrębnić najpopularniejsze e-usługi tak, aby były one "dostępne w każdym urzędzie w Polsce". "Szacujemy, że będzie ich kilkadziesiąt (...). Chcemy przygotować je w ten sposób, żeby za pomocą elektronicznego formularza można było załatwić sprawę w dowolnym urzędzie w Polsce. Powstanie centralny formularz, który po wypełnieniu będzie można przesłać do najbliższego urzędu" - powiedział Dmowski.

Dodał, że MAC chce także wesprzeć urzędy w realizacji e-usług - dla urzędników przygotowano szkolenia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)