Bariera elektroniczna na granicy z Rosją. Trwają testy pierwszego odcinka

Bariera elektroniczna na granicy z Rosją. Trwają testy pierwszego odcinka

Poza ogrodzeniem granica Polski jest chroniona przez niewidoczne czujniki
Poza ogrodzeniem granica Polski jest chroniona przez niewidoczne czujniki
Źródło zdjęć: © Gov.pl
oprac. KMO
10.08.2023 14:43

Pierwszy z dwunastu odcinków bariery elektronicznej na granicy z Rosją jest testowany przez wykonawcę, poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej - por. Anna Michalska. W nadchodzących dniach zostanie on przekazany SG do odbioru. Michalska dodała też, że na granicy pojawiły się również wszystkie kontenery, które spajają ze sobą systemy bariery.

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim rozpoczęła się w kwietniu. Ten system kamer i czujników ruchu będzie działał na ok. 199 km. Zostanie podzielony na 12 odcinków. Całość ma być gotowa do końca września.

Na granicy powstaje zapora elektroniczna

Rzeczniczka SG poinformowała PAP, że na granicy, w okolicy Gołdapi, postawiony został ostatni z dwunastu kontenerów elektronicznych. "To ważne elementy bariery elektronicznej, które spajają wszystkie systemy na poszczególnych odcinkach" - zaznaczyła.

Poinformowała też, że na jednym z odcinków wykonawca, czyli firma Telbud, zainstalował już wszystkie urządzenia, w tym kamery i kable detekcyjne. To odcinek w okolicy Szczurkowa, ochraniany przez Placówkę SG w Sępopolu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W tej chwili wykonawca testuje ten odcinek, aby przekazać go nam w najbliższych dniach do odbioru" - wyjaśniła por. Michalska. Jak dodała, kolejne odcinki będą sukcesywnie odbierane w następnych tygodniach.

Rzeczniczka SG podkreśliła, że na granicy stoją także prawie wszystkie z 2 tysięcy słupów pod kamery. Instalowane są też same kamery, których w sumie będzie 3 tysiące. Na prawie całej długości bariery zostały ułożone kable sieciowe i transmisyjne. Kable detekcyjne są zainstalowane w ok. 40 procentach.

Por. Michalska przekazała, że na ukończeniu jest też budowa Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nim 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum na być gotowe w tym miesiącu.

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że na granicy jest spokojnie, nie ma incydentów i w przeciwieństwie do sytuacji, gdy instalowana była bariera na granicy z Białorusią, nie dochodzi do niszczenia sprzętu.

Straż Graniczna umowę na budowę zapory elektronicznej podpisała z Telbudem w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)