Bakterie są groźniejsze niż zwykle. Na niektóre nie pomoże żaden antybiotyk

Bakterie są groźniejsze niż zwykle. Na niektóre nie pomoże żaden antybiotyk

Bakterie są groźniejsze niż zwykle. Na niektóre nie pomoże żaden antybiotyk
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Oskar Ziomek
17.06.2019 07:45

W Stanach Zjednoczonych odkryto bakterie, które potrafią się uodpornić na antybiotyki ostatniej szansy. Wszystko wskazuje na to, że trafiły tam z Chin.

Niewykluczone, że wkrótce konieczne będzie przyspieszenie prac nad skutecznymi antybiotykami na powszechnie znane choroby. Jak informuje serwis Geek Week, u jednego z pacjentów w USA znaleziono bakterię z genem, który w praktyce uodparnia ją na jakiekolwiek znane antybiotyki, czyli tak zwane "leki ostatniej szansy".

W tym przypadku chodzi o gen mcr-3.1, który potrafi uodpornić bakterie na kolistynę. Może w ten sposób zmodyfikować na przykład Salmonellę, w praktyce uniemożliwiając zwalczenie jej znanymi antybiotykami.

Obraz
© Getty Images

Jak wspomina Geek Week, opisywany gen nie jest nowością – po raz pierwszy wykryto go kilka lat temu w Chinach. Od tamtego czasu trafił już do 30 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych. Został tu odkryty podczas rutynowych kontroli w południowo-wschodniej części kraju.

Te badania miały miejsce już kilka lat temu. Opisywany gen znaleziono u pacjenta, który był zakażony Salmonellą i wcześniej znajdował się na terenie Chin. Od tamtego czasu gen mógł się swobodnie rozprzestrzeniać, a warto dodać, że może się on przekształcić także w trudniejszą do zwalczenia bakterię E.coli. Dziś jego obszar występowania może być większy, a w konsekwencji więcej osób może być bezpośrednio narażonych na infekcję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)