Bakterie są groźniejsze niż zwykle. Na niektóre nie pomoże żaden antybiotyk

Bakterie są groźniejsze niż zwykle. Na niektóre nie pomoże żaden antybiotyk
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Oskar Ziomek

17.06.2019 07:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Stanach Zjednoczonych odkryto bakterie, które potrafią się uodpornić na antybiotyki ostatniej szansy. Wszystko wskazuje na to, że trafiły tam z Chin.

Niewykluczone, że wkrótce konieczne będzie przyspieszenie prac nad skutecznymi antybiotykami na powszechnie znane choroby. Jak informuje serwis Geek Week, u jednego z pacjentów w USA znaleziono bakterię z genem, który w praktyce uodparnia ją na jakiekolwiek znane antybiotyki, czyli tak zwane "leki ostatniej szansy".

W tym przypadku chodzi o gen mcr-3.1, który potrafi uodpornić bakterie na kolistynę. Może w ten sposób zmodyfikować na przykład Salmonellę, w praktyce uniemożliwiając zwalczenie jej znanymi antybiotykami.

Obraz
© Getty Images

Jak wspomina Geek Week, opisywany gen nie jest nowością – po raz pierwszy wykryto go kilka lat temu w Chinach. Od tamtego czasu trafił już do 30 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych. Został tu odkryty podczas rutynowych kontroli w południowo-wschodniej części kraju.

Te badania miały miejsce już kilka lat temu. Opisywany gen znaleziono u pacjenta, który był zakażony Salmonellą i wcześniej znajdował się na terenie Chin. Od tamtego czasu gen mógł się swobodnie rozprzestrzeniać, a warto dodać, że może się on przekształcić także w trudniejszą do zwalczenia bakterię E.coli. Dziś jego obszar występowania może być większy, a w konsekwencji więcej osób może być bezpośrednio narażonych na infekcję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)