Autonomiczne samochody mogą być "groźną bronią"

Autonomiczne samochody mogą być "groźną bronią"16.07.2014 13:58
Autonomiczne samochody mogą być "groźną bronią"
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Wszyscy czują przez skórę, że autonomiczne pojazdy odmienią naszą cywilizację, również FBI. Jednak amerykańska agencja dostrzega w nich spore zagrożenie, jak wynika z zastrzeżonego raportu pozyskanego przez brytyjski "Guardian".

Wszyscy czują przez skórę, że autonomiczne pojazdy odmienią naszą cywilizację, również FBI. Jednak amerykańska agencja dostrzega w nich spore zagrożenie, jak wynika z zastrzeżonego raportu pozyskanego przez brytyjski dziennik "Guardian".

FBI przewiduje, że autonomiczne samochody „będą mieć duży wpływ na zmianę tego, co zarówno organy ścigania, jak i ich przeciwnicy, będą mogli zrobić z autem”. W sekcji nazwanej „Wielozadaniowość”. raport stwierdza, że przestępcy będą mogli z powodzeniem strzelać z podobnego pojazdu, nieograniczeni koniecznością trzymania obu rąk na kierownicy, co „byłoby dziś niemożliwe”.
W kolejnej części możemy przeczytać, że chociaż o bezpieczeństwo pasażerów pojazdów takich jak samochód Google dbają lidary (rodzaj technologii opartej na laserach), radary, kamery i GPS, bezpieczeństwo może być iluzoryczne. Autonomia „może uczynić mobilność znacznie wydajniejszą”, ale może również sprawić, że „auto stanie się potencjalnie zabójczą bronią”. Widać w tym obawę, że terroryści napakują do autonomicznego pojazdu materiałów wybuchowych, a ten dowiezie je na miejsce zamachu, gdzie zostaną zdetonowane. Samojeżdżąca bomba? To brzmi jak całkiem poważne, i niestety realne, zagrożenie.

Z drugiej strony, dokument podkreśla też pozytywy nowego zjawiska. Ograniczenie liczby wypadków, optymalizacja zawracania „na trzy”. i innych manewrów to nie jedyne zalety. Raport mówi też o znacznie łatwiejszym śledzeniu podejrzanych: „Algorytmy mogą kontrolować dystans między samochodem patrolowym a celem, żeby uniknąć wykrycia” lub pozwolić na wybranie innej trasy, żeby za chwilę wrócić na kurs i przechwycić śledzony samochód.
Jak się Wam wydaje, czy obawy są uzasadnione? A może FBI nie tylko nie przesadza, ale wręcz nie docenia możliwości, jakie dają przestępcom autonomiczne samochody?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)