ATM dołuje przez niepewną sytuację mPay

19. grudnia czterej operatorzy infrastrukturalni - Centertel, P4, PTC oraz Polkomtel - na specjalnej konferencji prasowej poinformują o porozumieniu dotyczącym pracy nad wspólnym standardem płatności mobilnych. Może to oznaczać kłopoty dla mPaya, wdrożonego już w Polkomtelu (także w mBank mobile) i lada moment startującego w P4.

ATM dołuje przez niepewną sytuację mPay

Według zapewnień spółki ATM, która jest właścicielem mPay, system spełnia wszelkie wymogi stawiane przez operatorów telefonii komórkowej preferowanemu systemowi płatności mobilnych — zarówno w zakresie obsługi płatności bezstykowych w technologii NFC (bez konieczności wprowadzania numeru akceptanta z klawiatury) jak i rozliczeń transakcji bezpośrednio z kont bankowych (bez konieczności korzystania z konta przedpłaconego).

Zarząd ATM w specjalnym komunikacie ocenił, że system mPay ma duże szanse, aby zostać wybranym przez wszystkich obecnych na polskim rynku operatorów jako uniwersalny system płatności mobilnych podkreślając, że mPay jest rozwiązaniem gotowym do natychmiastowego zastosowania i najkorzystniejszym kosztowo dla wszystkich uczestników rynku, obsługującym zarówno wszystkie telefony komórkowe działające w systemie GSM, jak i najnowsze rozwiązania, bazujące na technologii NFC.

ATM planował giełdowy debiut mPay 20. grudnia. Kwota emisji miała wynieść 20 mln zł. W tych warunkach spółka zrezygnowała z tego, bo oceniła, że nie uda się osiągnąć tego celu. Decyzja o wejściu na giełdę zostanie podjęta dopiero w momencie wyjaśnienia wszystkich wątpliwości wokół sprawy mobilnych płatności i standardu zastosowanego przez polskich operatorów.

W związku z tym, że brak emisji wiąże się z obniżeniem zysku netto ATM za 2007 rok o 20 mln zł oraz niepewną pozycją mPay na rynku, na wczorajszej i dzisiejszej sesji giełdowej kurs akcji ATM spadał o kilkanaście procent osiągając minimum ze stycznia 2006 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)