Atakują smartfony z Androidem. Jak się chronić?

Atakują smartfony z Androidem. Jak się chronić?

Atakują smartfony z Androidem. Jak się chronić?
Źródło zdjęć: © Gerwin Sturm / CC
11.05.2016 13:28, aktualizacja: 11.05.2016 16:36

Obserwując działalność kilku ugrupowań cyberprzestępczych, eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci zauważyli na zainfekowanych stronach internetowych nietypową aktywność stanowiącą zagrożenie dla użytkowników systemu Android. Poza infekowaniem komputerów z systemem Windows szkodliwy skrypt sprawdza typ urządzenia użytkownika w poszukiwaniu i atakowaniu sprzętu z Androidem w wersjach 4 i starszych. Urządzenia z takimi wersjami są infekowane podczas otwierania odpowiednio przygotowanych stron WWW – bez jakiegokolwiek udziału ze strony użytkownika.

Obserwując działalność kilku ugrupowań cyberprzestępczych, eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci zauważyli na zainfekowanych stronach internetowych nietypową aktywność, stanowiącą zagrożenie dla użytkowników systemu Android. Poza infekowaniem komputerów z systemem Windows szkodliwy skrypt sprawdza typ urządzenia użytkownika w poszukiwaniu i atakowaniu sprzętu z Androidem w wersjach 4 i starszych. Urządzenia z takimi wersjami są infekowane podczas otwierania odpowiednio przygotowanych stron WWW –. bez jakiegokolwiek udziału ze strony użytkownika.

Zainfekowanie urządzenia jest znacznie trudniejsze niż umieszczenie szkodliwego programu na typowym komputerze - w większości przypadków instalacja aplikacji mobilnych wymaga potwierdzenia właściciela. Jednak luki w zabezpieczeniach starszych wersji Androida mogą pozwolić na obejście tego. W trakcie swojego badania eksperci z Kaspersky Lab wykryli, że takie przypadki mają miejsce i są realizowane z użyciem szkodliwych skryptów zamieszczanych przez atakujących na stronach WWW.

Skrypty te stanowią zestaw specjalnych instrukcji do wykonania w przeglądarce internetowej, osadzonych w kodzie zainfekowanej strony WWW. Niebezpieczna aktywność została zidentyfikowana przez badaczy podczas analizy szkodliwego zachowania – zauważyli, że kod cyberprzestępczej strony WWW szuka urządzeń działających pod kontrolą starych wersji systemu Android. Następnie wykryto dwa kolejne podejrzane skrypty. Pierwszy z nich potrafi wysyłać SMS-y na dowolny numer telefonu komórkowego, drugi natomiast zapisuje na karcie SD atakowanego urządzenia trojana, który potrafi przechwytywać i wysyłać wiadomości SMS. Wykryte skrypty potrafią wykonywać swoje działania niezależnie od woli użytkownika systemu Android: aby urządzenie zostało zainfekowane, użytkownik musi jedynie wejść na stronę spreparowaną przez cyberprzestępców.

Dlaczego takie ataki są możliwe?

Działanie skryptów jest możliwe w wyniku zastosowania przez cyberprzestępców szkodliwych narzędzi wykorzystujących kilka luk w zabezpieczeniach systemu Android w wersjach 4.1.x i starszych – w szczególności _ CVE-2012-6636 _, _ CVE-2013-4710 _ oraz _ CVE-2014-1939 _. Wszystkie trzy luki zostały załatane przez firmę Google między 201. i 2014 rokiem, jednak ryzyko ich wykorzystania nadal istnieje. Ze względu na cechy Androida wielu producentów urządzeń opartych na tym systemie operacyjnym zbyt wolno udostępnia niezbędne aktualizacje bezpieczeństwa. Niektórzy w ogóle nie publikują aktualizacji, ponieważ dany model urządzenia jest technologicznie przestarzały, choć ciągle znajduje się w użytku.

Techniki stosowania szkodliwych skryptów wycelowanych w starsze wersje Androida, jakie zidentyfikowaliśmy podczas naszego badania, nie są niczym nowym - zostały zapożyczone przez cyberprzestępców z prac opublikowanych wcześniej przez badaczy ds. bezpieczeństwa IT. To oznacza, że producenci urządzeń z systemem Android powinni pamiętać, że ich klienci zasługują na ochronę w postaci odpowiednich aktualizacji bezpieczeństwa, nawet jeśli dany model urządzenia nie znajduje się już w sprzedaży.

Jak się chronić?

Eksperci przygotowali kilka porad bezpieczeństwa dla użytkowników urządzeń z systemem Android:
• zadbaj o to, aby twoje urządzenie z Androidem pracowało z użyciem najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego – w tym celu włącz automatyczną aktualizację,
• unikaj instalacji aplikacji z nieoficjalnych źródeł – najlepiej korzystać wyłącznie ze sklepu Google Play,
• korzystaj z niezawodnego rozwiązania bezpieczeństwa, które potrafi wykrywać zmiany na karcie SD i w pamięci urządzenia w czasie rzeczywistym, chroniąc w ten sposób użytkowników przed opisanymi wcześniej atakami.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)