Atak na popularny serwis randkowy. Skradziono poufne dane

Atak na popularny serwis randkowy. Skradziono poufne dane
Źródło zdjęć: © SXC.hu

26.01.2015 15:19, aktual.: 26.01.2015 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W poniedziałek pojawiły się informacje o ataku na popularny serwis randkowy Topface, w wyniku którego cyberprzestępcy ukradli bazę zawierającą informacje osobiste 20 milionów użytkowników, łącznie z danymi logowania i adresami e-mail. Baza ta została już wystawiona na sprzedaż na forach cyberprzestępczych. Co istotne, około 40% wykradzionych danych dotyczy użytkowników z Unii Europejskiej.

"Uważamy, że dane skradzione w ataku na serwis Topface będą miały największą wartość dla spamerów, którzy dzięki nim uzyskają dostęp do milionów aktywnych adresów e-mail. Ofiary mogą otrzymywać wiadomości spamowe z reklamami innych serwisów randkowych i podobnymi ofertami. Atakujący mogli także wejść w posiadanie korespondencji wymienianej między użytkownikami serwisu Topface - informacje takie mogą być wykorzystane do szantażowania i wyłudzania pieniędzy od potencjalnych ofiar.

Serwis Topface oferuje opcjonalne, płatne usługi. Aby uzyskać do nich dostęp, należy wypełnić dodatkowy formularz i wprowadzić dane dotyczące karty płatniczej. Administracja serwisu nie udostępniła żadnych szczegółów technicznych dotyczących incydentu, zatem na chwilę obecną trudno jest określić, czy atakujący weszli w posiadanie także tych informacji. Szkody wynikające z ataku mogą być znaczne, jeżeli ofiara korzysta z tych samych danych logowania także w innych serwisach online, takich jak poczta e-mail, serwisy społecznościowe itp. W takim przypadku atakujący automatycznie zyskują dostęp do innych kont ofiary i mogą z nich wykradać dalsze informacje”. – komentuje ekspert bezpieczeńśtwa Denisa Legezo z Kaspersky Lab.

Co może zrobić użytkownik, który podejrzewa, że jego dane zostały wykradzione:

- Jeżeli zauważysz, że straciłeś dostęp do swojego konta online, błyskawicznie skontaktuj się z administracją serwisu i zablokuj swój profil.

- Jeżeli używasz tego samego loginu i hasła także w innych serwisach, natychmiast zmień w nich dane logowania.

- Staraj się unikać zapisywania danych dotyczących karty płatniczej w serwisach online, nawet jeżeli wydaje Ci się, że opcja taka znacznie zwiększy wygodę korzystania z nich".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także