Astronautka NASA i kosmonauci z Roscosmos udali się w szybką podróż na ISS

Astronautka NASA i kosmonauci z Roscosmos udali się w szybką podróż na ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska
14.10.2020 09:50

Amerykańska astronautka oraz dwóch rosyjskich kosmonautów wyruszyli się w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Lot na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-17 potrwa zaledwie 3 godziny.

Kate Rubins z NASA wraz z Sergeyem Ryzhikovem i Sergeyem Kud-Sverchkovem z Roscosmos wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w środę (14 października). Ich podróż rozpoczęła się o godzinie 1:45 czasu wschodniego (około 7:45 w Polsce).

Szybki lot na ISS

Podczas misji po raz pierwszy w przypadku lotu załogowego wykorzystano "ultraszybki" plan podróży. Zgodnie z jego założeniami Sojuz dotrze do ISS w ciągu trzech godzin od startu. Dotychczas podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną w trybie przyśpieszonym zajmowała szcześć godzin lub w trybie standardowym dwa dni.

Rubins, Ryzhikov i Sverchkov polecieli na ISS dwa i pół tygodnia przed 20. rocznicą pobytu pierwszej załogi stacji kosmicznej na orbicie. Członkowie Ekspedycji 1 – dwóch Rosjan oraz Amerykanin - Yuri Lonchakov, Sergei Krikalev i William Shepard dotarli tam 2 listopada 2000 roku.

- 20. rocznica ciągłej obecności człowieka w kosmosie będzie sporym wydarzeniem i myślę, że wszyscy troje nie możemy się doczekać, kiedy będziemy tam w tym czasie” - powiedziała Rubins.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)