Astronauci wyjdą na kosmiczny spacer. NASA ma dla nich ważną misję [Transmisja na żywo]

Członkowie 59. ekspedycji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyjdą dziś na zewnątrz statku kosmicznego. Przeprowadzą tzw. kosmiczny spacer, w celu przeprowadzenia wymiany akumulatorów.

Astronauci wyjdą na kosmiczny spacer. NASA ma dla nich ważną misję [Transmisja na żywo]
Źródło zdjęć: © Fotolia | Kovalenko Inna
Arkadiusz Stando

22.03.2019 | aktual.: 22.03.2019 13:03

Już dziś około godziny 13:00 rozpocznie się 214 kosmiczny spacer. Członkowie ekspedycji numer 59 w składzie Nick Hague oraz Anne McClain podejmą się bardzo ważnej misji. Astronauci mają wymienić akumulatory niklowo-wodorowe, na litowo-jonowe. To identyczne do tych, co mamy w smartfonach. Tylko, że znacznie większe.

Transmisja na żywo z 214. spaceru kosmicznego poniżej.

Anne McClain będzie ubrana w skafander kosmiczny EV1, z charakterystycznymi czerwonymi paskami. Nick Hague założy skafander EV2, bez pasków. W ten sposób będzie można łatwiej rozróżnić astronautów. Oboje są członkami amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

NASA wymienia akumulatory od dawna

Akumulatory służą do magazynowania energii zebranej przez panele słoneczne. To one napędzają całą Międzynarodową Stację Kosmiczną. Cały proces wymiany akumulatorów stacji rozpoczął się w 2017 roku. Natomiast części, które będą podmieniać astronauci dotarły na ISS już we wrześniu 2018 roku. Sporo czekały na tą chwilę.

Nick Hague przetrwał awarię Sojuza

Nicka Hague możecie kojarzyć z nieudanego startu statku kosmicznego Sojuz MS-10. Krótko po oddzieleniu się pierwszego stopnia rakiety, od drugiego, obie części zderzyły się, co spowodowało wypadek. Na szczęście Nick Hague oraz jego towarzysz Aleksiej Owczinin wyszli z sytuacji bez szwanku.

Trzeba przyznać, że Nick Hague wykazał się niezwykłą odwagą, wsiadając po raz kolejny do statku kosmicznego. Nie ciężko doznać poważnej traumy po takim wypadku. Astronauta jednak zdradził, kilka dni po felernym starcie, że zachował wyjątkowy spokój i trzeźwy umysł. Jak mówił, zawdzięcza to doskonałemu dwuletniemu szkoleniu w Rosji.

Źródło: NASA/WP Tech

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)