Arechin. Lek z Polski ma wspierać leczenie koronawirusa

Arechin. Lek z Polski ma wspierać leczenie koronawirusa

Arechin. Lek z Polski ma wspierać leczenie koronawirusa
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER
Karolina Modzelewska
16.03.2020 15:50, aktualizacja: 07.04.2020 12:10

Arechin, lek produkowany przez firmę Adamed Pharma S.A., został dopuszczony do stosowania w leczeniu wspomagającym dla osób chorych na COVID-19. O decyzji poinformował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz przedstawiciele firmy.

Lek w swoim składzie zawiera chlorochinę. Jest to organiczny związek chemiczny (pochodna chinoliny) stosowany m.in. w leczeniu malarii i licznych chorób autoimmunologicznych , posiadający również działanie przeciwzapalne.

Arechin w leczeniu koronawirusa

Obecnie nie istnieje skuteczna szczepionka na koronawirusa. Dlatego lekarze na całym świcie stosują leczenie objawowe u pacjentów z COVID-19. Teraz do grona dostępnych leków dołączył Arechin.

W komunikacie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z 14 marca 2020 czytamy o "dodaniu nowego wskazania terapeutycznego" dla leku. Jest to: "leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego".

Akceptacja nowego zastosowania Arechinu była podyktowana obecną sytuacją, brakiem skutecznych leków na SARS-CoV-2 oraz względami bezpieczeństwa społeczeństwa.

- Decyzja została podjęta po dokonanej przez ekspertów analizie danych pochodzących z dotychczas opublikowanych danych klinicznych, przedstawionych przez podmiot odpowiedzialny we wniosku o dokonanie zmiany. W badaniach tych u pacjentów z COVID-19 stosowanie chlorochiny zmniejszało liczbę zaostrzeń zapaleń płuc oraz skracało czas trwania choroby – zaznaczył rzecznik prasowy urzędu - Jarosław Buczek w rozmowie z TVN 24.

Leczenie koronawirusa

Lek sprzedawany jest w blistrach lub fiolkach po 30 tabletek. Jedna jego dawka zawiera 250 mg chlorochiny fosforanu (Chloroquini phosphas). W Rejestrze Produktów Medycznych zamieszczona została szczegółowa charakterystyka Arechinu, z której wynika, że pacjentom zakażonym koronawirusami typu beta zaleca się przyjmowanie dawki "500 mg, dwa razy dziennie po 250 mg przez 7 do 10 dni, nie dłużej niż 10 dni". W uzasadnionych przypadkach dawkę można zwiększyć do 1000 mg.

Producent leku zaznacza, że Arechid będzie dystrybuowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. W komunikacie opublikowanym przez Adamed możemy również przeczytać, że firma zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Ostatecznie to lekarze będą decydowali o podaniu bądź nie Arechidu u osób zakażonych koronawirusem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)