Android prosto z Iranu

Android prosto z Iranu

Android prosto z Iranu
Źródło zdjęć: © AP
05.07.2010 09:42, aktualizacja: 05.07.2010 10:07

Humanoidalny robot o imieniu Surena 2, zdolny do poruszania się, choć w wolniejszym tempie niż człowiek, został zaprezentowany w sobotę w Iranie - podała tamtejsza telewizja państwowa

Nazwany na cześć zwycięskiego wodza starożytnego plemienia Partów robot waży 4. kilogramów i mierzy 1,45 metra wysokości. Jest dziełem ponad dwudziestu inżynierów z uniwersytetu w Teheranie. Pracują oni jeszcze nad możliwościami robota dotyczącymi dźwięku i wizji.

Obraz
© (fot. )

Telewizja nie wyjaśniła, do jakich celów będzie służyć Surena 2 i jakie zadania wykonywać. Pierwszy irański robot, Surena 1. został zbudowany przed dwoma laty.

W sobotniej uroczystości uczestniczył prezydent Mahmud Ahmadineżad. Agencja Associated Press zauważa, że prezentacje technologicznych osiągnięć Iranu mają podkreślić jego regionalne ambicje.

Surena to imię wodza, który w 53 roku przed naszą erą pokonał Rzymian w bitwie pod Karrami (Carrhae, dzisiejszy Harran w Turcji)
. Była to jedna z największych klęsk Rzymu i początek wojen imperium z królestwem Partów leżącym na terenie dzisiejszego Iranu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)