Android 3.0 będzie w pełni dostosowany do tabletów

Android 3.0 będzie w pełni dostosowany do tabletów

Android 3.0 będzie w pełni dostosowany do tabletów
Źródło zdjęć: © developer.android.com
28.01.2011 09:23, aktualizacja: 28.01.2011 09:42

Nie wszystko jeszcze zostało ustalone, ale Google już teraz chce dać programistom możliwość zapoznania się z nowym systemem i dlatego opublikował wersję Preview przyszłego systemu Android 3.0 (Honeycomb).

Nie wszystko jeszcze zostało ustalone, ale Google już teraz chce dać programistom możliwość zapoznania się z nowym systemem i dlatego opublikował wersję Preview przyszłego systemu Android 3.0 (Honeycomb).

Dzięki temu twórcy aplikacji sprawdzą, czy ich programy będą się prawidłowo zachowywały na tabletach z większymi ekranami i czy będą dobrze funkcjonowały z nowym systemowym API.

Twórcy Androida 3.0 informują, że jeśli chodzi o wygląd i funkcjonalność interfejsu graficznego systemu, użytkowników czekają duże zmiany. Nowością jest System Bar, czyli zawsze widoczny pasek systemowy, także wtedy, gdy uruchomione są aplikacje, który domyślnie znajdziemy na dole ekranu. Służy on do szybkiego dostępu do powiadomień, informuje o stanie systemu oraz ma programowe przyciski nawigacyjne. Do kontroli aplikacji służy natomiast Action Bar, wyświetla on we wszystkich aplikacjach menu kontekstowe i nawigacyjne oraz widżety związane bezpośrednio z bieżącymi zadaniami użytkownika.

Interfejs graficzny Androida 3.0 ma pięć głównych ekranów domowych (home screens), które pozwalają użytkownikowi na natychmiastowy dostęp do różnych części systemu. Każdy ekran wyposażono w siatkę ułatwiającą rozmieszczanie obiektów, tak aby były one do siebie dobrze dopasowane, także podczas zmiany położenia ekranu (pion i poziom). Użytkownicy mają dużą swobodę w umieszczaniu na ekranach domowych widżetów, skrótów aplikacji czy tapet. W każdej chwili z głównego interfejsu Androida 3.0 można przejść do pełnej listy aplikacji lub też uruchomić wyszukiwanie, korzystając z wyróżnionego pola Search box.

Jeśli chodzi o zmiany "pod maską" systemu, to programiści przystosowali OS do procesorów wielordzeniowych. Co ciekawe, zyskają na tym również te aplikacje, które działają z użyciem tylko jednego wątku; możliwe jest np. równolegle funkcjonowanie mechanizmu czyszczenia pamięci (Garbage Collector), który na innym rdzeniu będzie optymalizował wykorzystanie pamięci. W Androidzie 3.0 odbywa się to w sposób automatyczny. Dzięki nowym zasadom bezpieczeństwa platforma ma się stać bardziej atrakcyjna dla użytkowników biznesowych. W nowym systemie można np. ustalać czas obowiązywania i poziom skomplikowania haseł.

Wersje poglądowe oprogramowania i zestawy Native Development zostały upublicznione na stronie producenta. Zawierają one obraz Androida 3.0 dla emulatora, biblioteki z niesfinalizowaną jeszcze wersją API, temat graficzny WXGA dla emulatora oraz dokumentację, która również opisuje różnice w stosunku do Androida 2.x.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)