Fałszywe kabiny w polskich samolotach FA-50. Nie tylko Polacy je stosują

Fałszywe kabiny w polskich samolotach FA-50. Nie tylko Polacy je stosują09.03.2023 19:45
Fałszywa kabina na kadłubie kanadyjskiego F-18
Źródło zdjęć: © Aldo Bidini, Lic. GFDL 1.2, Wikimedia Commons

Południowokoreański koncern lotniczy KAI odpowiedzialny za produkcję zamówionych przez Polskę samolotów FA-50 pokazał pierwsze zdjęcia maszyn w polskich barwach. Uwagę zwraca ciekawy szczegół – namalowany na dolnej części kadłuba owal przypominający obrys kabiny pilotów. Jaki jest cel takiego kamuflażu?

Polska zamówiła 48 południowokoreańskich samolotów FA-50 Fighting Eagle. W obecnej wersji to maszyny o ograniczonych możliwościach, jednak MON zapewnia, że ich docelowa wersja – FA-50PL, będzie miała znacznie bardziej zaawansowaną awionikę i pozwoli zarówno na szkolenie pilotów, jak i wykonywanie różnego rodzaju misji bojowych.

Na ujawnionych przez KAI zdjęciach pierwszego FA-50 w barwach polskiego lotnictwa widać, że na dolnej części kadłuba, mniej więcej na wysokości kabiny pilotów, jest namalowany ciemniejszy owal. To stosowana przez niektóre państwa fałszywa kabina, zwiększająca szanse samolotu w walce powietrznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepsze premiery gier grudnia 2023

Fałszywa kabina – dlaczego jest malowana

Celem fałszywej kabiny jest zmylenie pilota wrogiej maszyny w sytuacji, gdy o wyniku może decydować nawet najkrótszy moment dezorientacji. Jeśli dojdzie do manewrowej walki powietrznej w zasięgu wzroku, fałszywa kabina ma utrudnić ocenę położenia samolotu, a tym samym jego zdolności do wykonywania różnych manewrów.

Na pomysł malowania fałszywej kabiny wpadł w latach 70. Keith Harris – uczestnik Air Force Art Program. To inicjatywa, której celem jest zachęcenie artystów do tworzenia dzieł sztuki dokumentujących historię amerykańskiego lotnictwa wojskowego.

Inspiracją dla pomysłu stworzenia fałszywej kabiny była znana ze świata zwierząt automimikra, dzięki której np. niektóre gatunki ryb mają na ogonie plamę przypominającą oko, co pozwala na ułamek sekundy zdezorientować atakującego drapieżnika.

Szwedzki JAS 39 Gripen z fałszywą kabiną, Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Szwedzki JAS 39 Gripen z fałszywą kabiną
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Kto maluje fałszywe kabiny?

Rozwiązanie to jako pierwsi zaczęli stosować Kanadyjczycy na swoich samolotach F/A-18A/B Hornet. Z czasem fałszywe kabiny pojawiły się także na samolotach innych państw – kamuflaż tego typu trafił m.in. na włoskie AV-8B Harrier II, amerykańskie A-10 Thunderbolt II czy szwajcarskie i hiszpańskie F-18.

Fałszywe kabiny zawitały także na kadłuby szwedzkich Gripenów czy (obecnie wycofanych) opracowanych w RPA samolotów Atlas Cheetah, będących głęboką modyfikacją francuskich Mirage’y F1. W tym przypadku łączono je z malowanym na dolnej powierzchni skrzydeł i kadłuba ciemniejszym rombem, utrudniającym szybkie dostrzeżenie konturów samolotu.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.