Amerykański rząd będzie kontrolował Google przez 20 lat!

Amerykański rząd będzie kontrolował Google przez 20 lat!

Amerykański rząd będzie kontrolował Google przez 20 lat!
Źródło zdjęć: © Robert Scoble / CC
25.10.2011 15:30

Google’owi udało się wynegocjować ugodę z Federalną Komisją Handlu. Oznacza to, że gigant będzie kontrolowany pod kątem ochrony prywatności przez służby federalne przez najbliższe 20 lat.

Komisja stwierdziła, że Google jest pierwszą firmą w historii, której działania wymusiły tak rozbudowany program kontroli ochrony prywatności i przeprowadzania w tym kierunku audytów. Sam konflikt zaistniał w momencie premiery sieci społecznościowej Google Buzz, która bez zgody jej użytkowników upubliczniała listę ich kontaktów, w tym z poczty Gmail. Nieraz klientów, partnerów biznesowych, uczniów czy pacjentów.

Oprócz tego, zdaniem komisji Google dopuściło się nieuczciwej i zwodniczej praktyki, również związanej z Buzzem, która zaowocowała tym, że nie można było się wypisać z usługi Buzz, jeżeli nie życzyliśmy sobie mieć tam profilu.

Według zawartej ugody, Google musi informować o tym, jakie dane pobiera od użytkowników, musi pytać się o ich zgodę na ich pobieranie a także musi informować, które z tych danych są przekazywane partnerom biznesowym. Przez najbliższe 2. lat co dwa lata służby federalne będą przeprowadzać audyt, by sprawdzić, czy Google wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Usługa Google Buzz już nie istnieje. Jej miejsce zajęło Google+, które jest, póki co, chwalone za możliwości ochrony prywatności swoich użytkowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)