Amerykanie sprzedali lotniskowiec za 3 grosze

Amerykanie sprzedali lotniskowiec za 3 grosze

Amerykanie sprzedali lotniskowiec za 3 grosze
Źródło zdjęć: © US Navy
25.10.2013 14:49, aktualizacja: 25.10.2013 15:35

Amerykański lotniskowiec USS Forrestal, wycofany ze służby w 1993 roku został przeznaczony do złomowania. Ponieważ jednak cała operacja jest dość skomplikowana, okazało się, że Marynarka Wojenna USA musiała sprzedać okręt specjalistycznej firmie za symbolicznego centa, czyli ok. 3 grosze.

Symboliczna kwota jaką koncern All Stars Metals zapłacił US Navy za przeznaczony do pocięcia na żyletki lotniskowiec wynika z faktu, że firma wzięła na siebie całe koszty transportu i złomowania okrętu. Okazuje się, że kwota jaką armia musiałaby przeznaczyć na całą operację jest mniej więcej równa pieniądzom, jakie dostałaby z odzysku materiałów.

USS Forrestal służył w Marynarce Wojennej USA od 195. roku. O okręcie zrobiło się głośno w 1967 roku, podczas wojny w Wietnamie. W wypadku na pokładzie jednostki zginęło wtedy 137 marynarzy, a 161 zostało rannych. Ucierpieli oni od wybuchów spowodowanych pożarem, który z kolei wybuchł z powodu przypadkowego odpalenia rakiety w jednym z samolotów na pokładzie lotniskowca.

Poza USS Forrestal, na zezłomowanie czekają jeszcze dwa lotniskowce o napędzie konwencjonalnym: USS Saratoga i USS Constelation. Na razie jednak nie wiadomo czy na utylizacji tych jednostek uda się wojsku zarobić więcej niż na Forrestalu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (293)