Ambasada Izraela w Polsce zawiesiła działalność. W sprawie wydano oświadczenie
Ambasady i placówki konsularne Izraela na świecie zostały w środę zamknięte z powodu strajku dyplomatów i wojskowych attache spowodowanego sporem wokół finansów. Wśród zamkniętych placówek znalazła się również Ambasada Izraela w Warszawie.
Ambasada Izraela w Warszawie zawiesiła działalność. Poinformowała o tym w specjalnym oświadczeniu.
- Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami, a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury - poinformowała Ambasada Izraela w Polsce na Facebooku. Oświadczenia o takiej treści wydały także inne izraelskie placówki dyplomatyczne na świecie.
Poinformowano również, że ambasada pozostanie zamknięta, nie będą świadczone usługi konsularne, a wejście na teren placówki zostało ograniczone.
- Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael - czytamy w dalszej części oświadczenia.
Jak donosi dziennik "Times of Israel" bezpośrednim powodem strajku dyplomatów jest niespodziewane obcięcie im diet na wydatki służbowe przez izraelski resort finansów. Ministerstwo Finansów dąży do zmiany sposobu zwracania poniesionych kosztów, a także naliczania podatków od tych sum. Taki ruch poważnie uderza w dyplomatów i attaché, którzy od dawna skarżą się na złe warunki w pracy i niskie wynagrodzenia. W proteście udział biorą MSZ, ministerstwo obrony wraz ze związkiem zawodowym pracowników służby cywilnej.
Izrael utrzymuje obecnie 69 ambasad, 23 konsulaty i pięć misji specjalnych, w tym swojego przedstawiciela w ONZ.