Na całym świecie jest masa zaskakujących pod każdym względem budowli. Deweloperzy oraz instytucje coraz częściej szukają niecodziennych inspiracji, które pozwolą na osiągnięcie zjawiskowych efektów. Coraz bardziej zbliżamy się do tworzenia miast znanych z futurystycznych filmów science-fiction. Pozwala na to prężnie rozwijająca się technologia. Jej dynamiczny postęp daje szerokie pole do popisu konstruktorom i projektantom. Dzięki temu możemy podziwiać takie perełki, jak... okrągły wieżowiec. I bynajmniej, nie mówimy tu o kole w podstawie budynku, a o jego fasadzie.
Na całym świecie jest masa zaskakujących pod każdym względem budowli. Deweloperzy oraz instytucje coraz częściej szukają niecodziennych inspiracji, które pozwolą na osiągnięcie zjawiskowych efektów. Coraz bardziej zbliżamy się do tworzenia miast znanych z futurystycznych filmów science-fiction. Pozwala na to prężnie rozwijająca się technologia. Jej dynamiczny postęp daje szerokie pole do popisu konstruktorom i projektantom. Dzięki temu możemy podziwiać takie perełki, jak... okrągły wieżowiec. I bynajmniej, nie mówimy tu o kole w podstawie budynku, a o jego fasadzie..
Oto Aldar Headquarters, który powstał w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dhabi.
Abu Dhabi
Zwykle to Dubaj budzi skojarzenia związane z niesamowitymi projektami, których może pozazdrościć cały świat. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny emirat, który zaskakuje. 141 km od miasta cieszącego się najwyższym wieżowcem na świecie, znajduje się jedyny na świecie okrągły wieżowiec.
Budynek ma wysokość 110 metrów, czyli niewiele mniej od gdyńskich Sea Towers. Znajdujący się w Al Raha (Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie) biurowiec liczy dwadzieścia trzy piętra i zapewnia wspaniały widok - z jednej strony na zatokę, z drugiej zaś na miasto. Aby zapewnić przebywającym we wnętrzu osobom świetną panoramę, wzniesiony został na podwyższeniu.
110 metrów wysokości i średnicy
Projekt powstał w grupie MZ Architects dla firmy Aldar, która wykorzystała obiekt jako swoją główną siedzibę. Stąd też nazwa budynku - Aldar Headquarters (Aldar HQ). Deweloper nie jest jedynym najemcą, oprócz swoich biur, przewidziano powierzchnię dla innych firm, które dodatkowo do swojej dyspozycji mają kilka pokoi hotelowych.
Pierwsze pytanie, które się pojawia patrząc na ten obiekt to - jak on się trzyma? Otóż, do tej pory nikt nie wpadł na pomysł, aby zbudować "stojący okrąg" i to w dodatku wysoki na 110 metrów! Do tego, we wnętrzu na próżno szukać kolumn czy filarów. Jak to możliwe? Otóż konstrukcję, którą opracowała firma Arup, stanowią stalowe linie, układające się w siatkę. To one czuwają nad stabilnością budynku, przez co wnętrze jest przestronne. W pełni przeszklona elewacja zapewnia maksimum światła słonecznego i komfortowe warunki pracy.
"Kółko" warte 270 milionów dolarów
Budowa trwała jedynie 30 miesięcy, mimo bardzo skomplikowanego procesu wytwarzania elementów koniecznych do wzniesienia budynku. Zastosowano nowatorski system, który pozwolił na stworzenie elewacji z trójkątów ze szkła giętego, które układano w kształcie rombów. To głównie dzięki temu systemowi (diagrid) projektanci mogli pozwolić sobie na zrezygnowanie z podtrzymujących strop filarów. Użycie specjalnego szkła w efekcie zapewnia naturalne światło i redukuje promienie, które nagrzewają wnętrze. Użyto jedynie 2 tysiące ton stali, co w konstrukcjach o takiej wielkości jest naprawdę niewielką ilością. Przekłada się to na koszty, które konieczne są do wybudowania takiego wieżowca.
Budowla zajmuje powierzchnię 62 000 metrów kwadratowych. Ile kosztowało wzniesienie tego gigantu? 270 milionów dolarów.
Kiedyś piach i perły, dzisiaj przepych i bogactwo emiratów
Niecodzienny kształt wieżowca Aldar HQ zainspirowany został Morzem Arabskim. Nie tak dawno temu, zarówno w przypadku Abu Dhabi i Dubaju, na terenach emiratów można było tylko pomarzyć o bogactwie, jakim teraz cieszą się te miasta. Zanim odkryto bogate złoża ropy naftowej na piaszczystych terenach małych osad, społeczność trudniła się jedynie połowem pereł. To właśnie muszla i ukryty w niej skarb były tym elementem, który zainspirował do powstania okrągłego wieżowca. A oto, jak obecnie wygląda Abu Dhabi na mapach satelitarnych.
Śmieci w podziemiach
Gdy brakuje światła dziennego, system komputerowy uruchamia sztuczne oświetlenie. Oszczędność 20 proc. energii zapewniają sensory, które mogą wyłączać światło lub uśpić komputer w momencie, kiedy pracownika przez dłuższy czas nie ma przy biurku. Podziemia to przede wszystkim sortownia... śmieci. Segregowane odpady trafiają do recyklingu, a woda trafia do układów klimatyzacji.
Komunikację w środku biurowca zapewnia system wind. I nie jest to, bynajmniej, typowa liczba, którą znamy z polskich wysokościowców. Otóż, do dyspozycji oddano: 12 wind pasażerskich, 3 serwisowe i kilka służących innym celom.
Aldar Headquarters nagrodzony za innowacje
Aldar HQ został nagrodzony przez jurorów konkursu A’Design Award w roku 2013. Wzięto pod uwagę przede wszystkim charakterystyczną bryłę budynku, która niejako symbolizować ma kształt idealny, doskonały i nieskończony - koło. Prosta i czysta forma oraz połączenie z historią emiratu zachwyciły krytyków. Nie ma się co dziwić, biurowiec robi bowiem tak ogromne wrażenie, że nie ma sensu zastanawiać się nad tłem projektu.
Zero filarów i kolumn
Brak wszelkich wewnętrznych elementów podtrzymujących konstrukcję stanowi ogromny plus tego budynku. Belki i filary bardzo często zakłócają przestrzeń, przez co wnętrze wydaje się być mniejsze i o wiele bardziej "stalowo-betonowe". Z tym nie muszą się zmagać pracownicy biur w Aldar HQ. Nietuzinkowa architektura, przestronne, jasne wnętrza zaaranżowane w nowoczesny sposób mają dawać ludziom ni\maksymalny komfort, a miastu - prestiż i skupienie uwagi całego świata.
_ MG / SŁK _