Adobe prezentuje Photoshop Elements 8 i Premiere Elements 8

Adobe prezentuje Photoshop Elements 8 i Premiere Elements 8

Adobe prezentuje Photoshop Elements 8 i Premiere Elements 8
23.09.2009 11:30, aktualizacja: 24.09.2009 10:41

Ukazały się najnowsze wersje programów Adobe do amatorskiej obróbki obrazu i wideo. Prostsza wersja Photoshopa została wzbogacona m.in. o nowe narzędzia do szybkiego nanoszenia efektów, funkcje łączenia kilku zdjęć tej samej sceny w jeden obraz o poprawionej ekspozycji czy usuwanie z obrazu niechcianych fragmentów. Z kolei Premiere Elements 8 wnosi funkcje organizacji i zarządzania plikami oraz ściślejszą integrację z Photoshop Elements

Photoshop Elements 8 dostępny jest w wersji dla systemów Windows i Mac OS X. Co ważne, interfejs aplikacji jest identyczny na obu tych platformach - wszystkie narzędzia znajdują się w tym samym miejscu, a ogólna funkcjonalność (nie licząc drobnych różnic w skrótach klawiszowych) jest niemal taka sama. Aplikacja składa się z dwóch komponentów - edytora i menedżera plików - w wydaniu na Windows zarządzanie plikami umożliwia Organizer, podczas gdy w Mac OS X podobną funkcję pełni Bridge CS4.

Program wyposażono w zmodyfikowany interfejs - panele, zasobniki narzędziowe i dokumenty rezydują w ramach tzw. Application Frame, okna którego położenie i rozmiary można zmieniać. Jedynie pasek menu pozostawiono poza nim. Kolejna nowość dotyczy obsługi kart (zakładek). Użytkownik może teraz zdecydować, czy otworzyć kilka plików w jednym oknie programu, ale na osobnych kartach.

Obraz
© (fot. IDG)

Najważniejsze innowacje dotyczą jednak opcji edycji grafiki. Photoshop Elements 8 został wyposażony w takie narzędzia jak:
- Recompose - podobna w działaniu do wprowadzonej w Photoshopie CS4 funkcji Content-Aware Scale (skalowanie obrazu z zachowaniem oryginalnej wielkości istotnych fragmentów). Można w ten sposób zmienić wymiary zdjęcia bez wpływu na wygląd np. znajdujących się na nim postaci. Wystarczy wskazać, które elementy obrazu mają być chronione, a które są niepożądane.
- Smart Brush - pozwala szybko zaznaczyć fragment obrazu i zastosować na nim jeden z kilkudziesięciu efektów. Chociaż działa w sposób zbliżony do opcji Szybkiego zaznaczania, ma nad nią tę przewagę, że dodaje do dokumentu warstwę dopasowania i maskę (z zaznaczeniem).

Zmiany zaszły też w trybie Guided Edit, który przeprowadza użytkownika przez procedurę retuszu zdjęcia, oferując listy dostępnych do wykonania zadań. Do najciekawszych należą dwie nowe opcje: Exposure i Scene Cleaner. Pierwsza z wymienionych przydaje się, gdy dysponujemy kilkoma ujęciami tej samej sceny (wykonanymi np. w różnych trybach fotografowania) i automatycznie dopasowuje ekspozycję, tak by jasne i ciemne partie zostały najlepiej odwzorowane. Opcja oczyszczania sceny działa podobnie do Exposure, tyle że w oparciu o dane zebrane z różnych ujęć tej samej sceny pozwala stworzyć finalny obraz bez niepożądanych elementów (np. przechodnia, który w ostatniej chwili wszedł w kadr).

Oprogramowanie Photoshop Elements 8 i Premiere Elements 8 dostępne jest w formie pakietu obu tych aplikacji dla systemu Windows, wycenionego na ok. 15. euro (aktualizacja z poprzednich wersji - 125 euro), jak również osobno, w cenie ok. 100 euro (aktualizacja - ok. 82 euro). Photoshop Elements dla Mac OS X trafi na rynek w październiku. Adobe nie wprowadza wersji Premiere Elements 8 dla systemu Apple.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)